Zánět spojivek (Konjunktivitida) u psů

Kapání psovi do očí

Zánět spojivek neboli konjunktivitida je jedním z nejčastějších onemocnění očí u psů. Zřídka se jedná o samostatné onemocnění, častěji se jedná o následky jiné nemoci.

Příčiny

Změny na víčku psa často způsobují konjunktivitidu. Oční víčko, které je příliš malé nebo příliš velké, vychlípené oční víčko (ektropium nebo entropium) nebo chlupy, které rostou na normálně bezsrstém okraji očního víčka (distichiáza, trichiáza) způsobují podráždění oka a následný zánět spojivky. Alergie, cizí těleso, jako je osina, poranění nebo infekce virem, bakteriemi, kvasinkami nebo paraziti, mohou také vést ke konjunktivitidě. U mladých psů se při konjunktivitidě (folikulární konjunktivitidě) příležitostně objevuje otok lymfatické tkáně na zadní nosní membráně. Při suchém zánětu rohovky a spojivky (keratoconjuctivitis sicca) se vytváří příliš málo slz, což způsobí i zánět spojivek.

Symptomy zánětu spojivek

Zánět spojivek může zasáhnout pouze jedno oko nebo obě oči psa. Hlavním příznakem konjunktivitidy je zarudnutí spojivky. Výtok z očí může být vodnatý, sliznatý, hnisavý nebo krvavý. Pes zasažené oko bolí, může se to projevovat přivíráním oka, zvýšeným mrkáním nebo třením očních víček tlapkou. V případě závažného zánětu se spojivka také zvětšuje, takže člověk sotva pozná samotné oko. V případě chronického vývoje se na spojivce mohou vyvinout puchýřky (folikuly).

Diagnóza

Veterinář obvykle provádí víc testů, aby diagnostikoval zánět spojivek. Nejprve důkladně kontroluje postižené oko. Zaměřuje se na pozici víčka a hledá případné anomálie. Závažnost symptomů již může poskytnout vodítko, pokud jde o příčiny a celkové trvání zánětu. Může použít Schirmerův test, ten ukáže, zda dochází k dostatečné tvorbě slz. Aby bylo možné nalézt cizí těleso nebo najít folikuly za pokožkou, lze oční víčka opatrně shrnout speciální pinzetou, tak může být vyšetřena oblast, která se nachází pod povrchem pokožky. Výtěr může zjistit, zda je konjunktivitida způsobena bakteriemi, viry nebo kvasinkami. Nakapáním fluoresceinu, zeleného barviva, do očí psa, veterinární lékař může posoudit, zda je poškozena rohovka a zda jsou volné slzné kanálky. Zelené barvivo se v případě poškození rohovky hromadí v místě poranění a při osvětlení oka je nazelenalé. Pokud můžou slzy volně proudit slznými kanálky, zelené barvivo se objeví po chvilce v koutku oka a v nosních dírkách psa.

Léčba zánětu spojivek

Léčba konjunktivitidy záleží na příčině zánětu. Pokud jde o lehké podráždění spojivek prachem nebo něčím podobným, může být jednodenní používání kapek do oka postačující. Cizorodé těleso by mělo být pečlivě a úplně odstraněno. Po odstranění může být nutné používat protizánětlivé oční kapky nebo masti. Pokud je příčinou konjunktivitidy bakteriální infekce, veterinární lékař předepíše antibiotické oční léky. U kvasinkových infekcí jsou k dispozici antimykotika. V případě přítomnosti parazitů např. Thelazie, jsou spojivky důkladně opláchnuty a podány antiparazitické léky. Deformity očních víček, pokud způsobují trvalé příznaky, by měly být léčeny chirurgicky. Podobně jako chloupky na očních víčkách (distichiáza, trichiáza) by měly být odstraněny laserem nebo chirurgicky. Folikulární konjunktivitida u mladých psů může být léčena při akutním zánětu vhodnou oftalmickou masti. Pokud k ní nedojde po dosažení věku kolem 2,5 až 3 let. Keratoconjuctivitis sicca vyžaduje komplexní terapii, která závisí jednak na příčině a na závažnosti onemocnění.

Prevence zánětu spojivek

Vzhledem k tomu, že oči patří k citlivým částem psa, doporučujeme je po každé procházce opatrně očistit vlhkým hadříkem. Například můžete zjistit možné podráždění očí, přítomnost cizích těles nebo zranění, například po procházení křoví. Při přítomnosti zarudnutí nebo očního výtoku byste neměli na vlastní pěst používat různé kapky nebo masti, protože se choroba může zhoršit. Měli byste se také vyvarovat léčby očí různými čaji.

Nejlépe hodnocené články

Když pes zvrací

Každý chovatel tuto situaci určitě zažil a způsobila mu upřímné zděšení: jeho pejsek začal z ničeho nic zvracet. Ne každá forma zvracení ve Vás však musí vyvolávat obavy. Zvracení, které se u pejsků vyskytuje, nazývané také vomitus, se vyskytuje poměrně často a jeho příčiny jsou různé. Jednorázový nástup tohoto problému je zcela neškodný, pokud se však vyskytuje častěji nebo ovlivňuje zdravotní stav pejska, pak je návštěva veterináře nevyhnutelná.

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o "hárání" a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.