Zánět spojivek (konjunktivitida) u psů

Kapání psovi do očí

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Mnoho majitelů psů to již zažilo – jejich milovaný mazlíček má náhle oteklé, slzící oči. Zánět spojivek je jedním z nejčastějších očních onemocnění u psů. Přečtěte si následující článek a zjistěte vše, co potřebujete vědět o příčinách, diagnóze a léčbě tohoto onemocnění.

Jak nebezpečný je zánět spojivek u psů?

V užším slova smyslu není zánět spojivek u psů rozhodně nebezpečný. Onemocnění je však někdy doprovázeno značnou bolestí a dalšími příznaky, které jsou pro psa samozřejmě stresující. V nejhorším případě může neléčený zánět spojivek vést až k oslepnutí psa.

psi_leto_banner_1

Existuje mnoho různých spouštěčů zánětu spojivek u psů. Je důležité si uvědomit, že zánět spojivek je zřídkakdy samostatným onemocněním. Mnohem častěji je to důsledek jiného onemocnění.

Zánět spojivek u psů často způsobují změny na očních víčkách. Může se jednat o příliš malou nebo příliš velkou víčkovou štěrbinu nebo o oční víčko otočené dovnitř nebo ven (entropium/ektropium).

Chlupy rostoucí na normálně bezchlupém okraji víčka (distichiáza, trichiáza) rovněž dráždí oko a vyvolávají tak zánět spojivek.

Dalšími možnými spouštěči zánětu spojivek jsou:

 • kontaktní alergie
 • trauma
 • infekce bakteriemi, viry nebo plísněmi
 • paraziti
 • folikulární katar (konjunktivitis follicularis) u mladých psů
 • keratoconjunctivitis sicca: zánět je zde způsoben nedostatečnou tvorbou slz

Zánět spojivek může postihnout obě oči nebo pouze jedno oko psa. Nejdůležitější příznaky zánětu spojivek u psů jsou:

 • výtok z očí: vodnatý, hnisavý nebo krvavý
 • bolest: pes mhouří oko, často mrká nebo si tře víčka
 • zarudnutí spojivek
 • otok spojivky

Pokud však dojde k trvalému (chronickému) zánětu spojivek, mohou se na spojivce vytvořit puchýře (folikuly), které dále dráždí oko psa.

Pokud u svého psa pozorujete jeden nebo více z výše uvedených příznaků, měli byste ho rozhodně vzít k veterináři. Obvykle provede několik vyšetření, aby zjistil příčinu zánětu spojivek.

Veterinář nejprve důkladně vyšetří oči. Posoudí polohu očních víček a vyhledá vady. Veterinární lékař může také odhalit cizí tělesa. Kromě toho může závažnost příznaků napovědět o příčině a délce trvání zánětu.

Vkápnutím fluoresceinu, nazelenalého barviva, získá veterinární lékař hned dvě důležité informace. Pokud je rohovka poškozena, zelené barvivo se hromadí v místě poranění. Kromě toho by se krátce po aplikaci mělo v nozdrách psa objevit nazelenalé zabarvení. Pokud je slzný kanálek otevřený, může slzná tekutina bez překážek odtékat.

V neposlední řadě se používá takzvaný Schirmerův slzný test, který hodnotí, zda se v oku tvoří dostatek slzné tekutiny.

Léčba zánětu spojivek u psů závisí na příčině. V případě podráždění spojivek prachem nebo podobnými látkami může stačit každodenní vyplachování oka.

Cizí těleso je třeba opatrně a úplně odstranit. Po odstranění může být nutné podat protizánětlivé oční kapky nebo oční mast.

Pokud je příčinou zánětu spojivek Vašeho psa bakteriální infekce, předepíše Vám veterinář antibiotika na oči. Na plísňové infekce jsou k dispozici antimykotika. Antiparazitika se používají proti parazitům, například thelazii.

Chybné postavení očních víček nebo překážející chlupy na víčkách naopak veterinární lékař odstraní chirurgicky.

Conjunctivitis follicularis u mladých psů lze léčit vhodnou oční mastí, pokud je zánět akutní. Tento typ zánětu obvykle zmizí, když pes dospěje. Keratoconjunctivitis sicca naopak obvykle vyžaduje rozsáhlou a trvalou léčbu.

Pokud má Váš pes zánět spojivek, měl by příčinu nejprve objasnit odborník. Kromě léčby předepsané veterinářem můžete jako podpůrné opatření použít následující domácí prostředky:

 • pravidelné čištění oka čistou převařenou vodou a hadříkem, který nepouští vlákna
 • oční mast Bepanthen nebo oční kapky se světlíkem lékařským
 • obklady s gelem z aloe vera k ochlazení očí

Důležité: V žádném případě nepoužívejte k čištění psích očí tinktury nebo čaje z heřmánku. Ty dráždí oči a mohou zesílit zánět.

Prevence: jak mohu zabránit zánětu spojivek u svého psa?

Oči jsou jednou z nejcitlivějších oblastí psa. Proto se jednou denně podívejte svému psovi na oči. Tímto způsobem můžete včas odhalit případné podráždění, cizí tělesa nebo poranění očí.

Vyhýbejte se průvanu, protože vysušuje oči a může vést k zánětu. Oční sekrety nebo případné nečistoty byste měli pravidelně odstraňovat čistým vlhkým hadříkem.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.