Bergamský ovčák

Bergamasker Hirtenhund

Jedná se o dobře stavěného středně velkého pasteveckého psa s matnými žíněmi. Pro toto plemeno je typické, že si vytváří silné pouto ke svým majitelům.

Vlastnosti

Tento pes byl původně vyšlechtěn jako pastevecký pes v italských Alpách. Jako takový byl vždy věrný svému stádu a také svému pastevci. Toto úzké pouto, spolehlivost a dobromyslnost ho charakterizují dodnes. Díky nim se tento milý a nekomplikovaný rodinný pes stane v každé domácnosti miláčkem dětí. Bergamský ovčák chce být součástí každodenního života své rodiny. Užívá si blízký kontakt se svými majiteli, rád si hraje s dětmi a být ve společnosti všech jeho blízkých mu opravdu prospívá. Osamělost tomuto rodinnému psovi nesvědčí.

Bergamský ovčák a výchova

Díky své orientaci na lidi a vysoké inteligenci dobře poslouchá, snadno se vychovává i cvičí. Ale pozor, rozhodně má svoji hlavu. V žádném případě nebude slepě poslouchat všechny příkazy. Důvodem není tvrdohlavost, ale prostý pragmatismus. Potřebuje porozumět tomu, co a proč od něho chceme. Samostatné jednání a schopnost situačního myšlení má tento ovčácký pes, který se kdysi dávno musel starat o celé stádo, jednoduše v krvi. Proto byste mu měli dát určitou míru volnosti a svobody. To také znamená, že by měl mít dostatek pohybu a příležitostí k němu. Jako pastevecký a pracovní pes bude „práci“ přímo vyžadovat. Dlouhé procházky, společné projížďky na kole a hry, které jsou pro něho výzvou. To vše potřebuje k tomu, aby byl s Vámi šťastný.

Dobrácký přítel dětí a spolehlivý hlídač

Fyzicky i psychicky je to velmi klidný a trpělivý pes, který svým majitelům vrací vše dobré, co mu poskytnou. S tímto psem získáváte vyrovnaného a vždy dobře naladěného partnera, dobráckého hlídače a spolehlivého ochránce. Můžete si být jisti, že Vás bude za každých okolností statečně a srdnatě bránit.

Vzhled

Jako hlídací pes zřejmě nebude mít příliš práce. Jedná se o poměrně neznámé plemeno a jeho vzhled je vskutku impozantní. Obvykle stačí jediný pohled tohoto mohutného psa a útočník si své chování dobře rozmyslí. Stejně jako oblast, ze které pochází, i on sám působí divoce a tajemně. Huňatá srst ho chrání před každým počasím a dodává mu odvážný a nebojácný výraz.

Velká chundelatá hlava

Dlouhá vlnitá a plstnatá srst s podsadou pokrývá celou zadní část těla, nikdy by však neměla být tak dlouhá, aby omezovala volnost pohybu. Na přední části těla, hlavě, plecích a také na ocase převládá hrubší svrchní srst (kozí srst), která by se na rozdíl od chlupů měla kartáčovat každý týden. Tento ovčácký pes bývá zbarven v nejrůznějších šedých variantách. Dle standardů je povolena také plnobarevná černá, merle nebo plavá (červenohnědá) s bílými znaky. 

Navzdory své mohutné srsti nepůsobí tento středně velký ovčácký pes nikdy těžce nebo neohrabaně. Je to právě naopak, bergamský pes je mimořádně mrštný a má souměrnou a atletickou postavu. Výška v ramenou je 54 až 56 cm u fen a 58 až 60 cm u psů. Hmotnost těchto plemenných psů se pohybuje od 26 do max. 38 kg.

Historie

Původní ovčácký pes s charakteristickými chomáči srsti je jedním z nejstarších psích plemen v Itálii. Ačkoli jeho přesný původ nebyl dosud jednoznačně objasněn, předpokládá se, že jeho předkové přišli do Itálie z Asie přibližně před 2 000 lety spolu s fénickými a římskými vojáky. Jisté je, že „Cane da Pastore Bergamasco“ (nebo jednoduše „Cane delle Alpi“) byl již od 16. století oblíbeným plemenem. První písemné záznamy kočovných pastýřů dokládají, že v 16. století se toto plemeno vyskytovalo v italských Alpách.

Původní úkoly bergamského pasteveckého psa

Mezi pastýři, kteří zde žili, se tento pes proslavil svou mimořádnou pracovitostí a bezmeznou věrností. Vodil stáda dobytka z pastviny na pastvinu a spolehlivě a odvážně chránil pastevce i zvířata před různými útočníky. Navzdory svým kladným vlastnostem a špičkovým schopnostem pasteveckého psa se o něm za hranicemi Alp nevědělo. Ačkoli první norma pro toto plemeno byla stanovena již v roce 1898, až v polovině 20. století si jej začali italští kynologové opravdu všímat. V roce 1959 uznala mezinárodní kynologická federace FCI bergamského psa jako pasteveckého a pracovního psa, čímž se dostal do povědomí širší veřejnosti.

 

bergamasker hirtenhund im grass

 

Chov

I dnes se tento výjimečný čtyřnožec řadí mezi velmi vzácná plemena. Pastevci se v odlehlých alpských oblastech dlouho drželi se svými psy stranou od lidí a psy vychovávali výhradně pro vlastní potřebu. I když se dnes najdou chovatelé téměř na všech kontinentech, po celém světě žije jen asi 2 000 bergamských ovčáků. Pouze 200 z nich se používá k chovu.

Dlouhá cesta a čekání na štěně

Najít vhodného chovatele ve Vašem okolí bude u tak vzácného plemene pravděpodobně velice obtížné. Pokud jste se však do bergamského psa opravdu zamilovali, neměla by být pro Vás žádná cesta příliš daleká a žádná čekací doba příliš dlouhá. Obzvláště pokud jste si jisti, že dokážete uspokojit jeho touhu po pohybu a aktivitě i jeho intenzivní potřebu lidské blízkosti.

Zdraví

Ein Bergamasker ist für jede Familie eine Bereicherung. Dabei bereitet nicht nur sein gutmütiges und aufgewecktes Wesen Freude, sondern auch seine Robustheit und Vitalität. Teure Tierarztrechnungen müssen Sie bei diesem durchweg gesunden Rassehund nicht befürchten. Eine Lebenserwartung von 15 Jahren ist bei ihm keine Seltenheit – schließlich ist der Bergamasker von jeglicher Modezucht verschont geblieben. Anders als bei vielen anderen Hunderassen seiner Größe, die viele gesundheitliche Tests vor der Zuchtzulassung durchlaufen müssen, wird bei ihm lediglich eine Röntgenaufnahme der Hüfte verlangt.

Jakou péči potřebuje?

Stejně jako se zdravím si nemusíte dělat těžkou hlavu ani s péčí. Ta je poměrně nenáročná. Pokud chcete, aby se u Vašeho mazlíčka objevily typické chomáče a pramínky srsti, nečesejte jeho měkkou srst již od štěněte. Jedinou výjimkou jsou oblasti kolem hlavy, ramen a ocasu, ty byste měli kartáčovat jednou týdně. Ve druhém roce života začíná srst štěněte (která je nyní již o kus delší) plstnatět a spojovat se s podsadou. Velké plstnaté oblasti se nakonec rozdělí na charakteristické pramínky. Abyste neomezovali jeho volnost pohybu, měli byste dlouhé a mírně zvlněné pramínky čas od času zkracovat.

Tenhle pes není pro čistotné majitele!

Díky plsti bergamský pes téměř nelíná, ale v matné struktuře jeho srsti se zachycují nejrůznější nečistoty. Po dlouhé podzimní procházce lesem stojí očista tohoto psa opravdu hodně sil. A pokud se Vám to nepodaří, může Vám roznést špínu po celé domácnosti. Pro „čistotné majitele“ tento přírodní pes opravdu není správnou volbou. Slunce, déšť, zima či vítr nejsou pro něho žádný problém. Je však třeba mít na paměti, že pramínky srsti vysychají pomalu. Po dešti zůstává srst dlouho vlhká a Vy tak můžete poměrně dlouho cítit typický „psí zápach“.

Výživa

Stejně jako u jiných psů je také u bergamského ovčáka důležitá vyvážená strava obsahující všechny základní živiny. Obecně však není tento pes s rodokmenem nijak náročný. Pokud mu nemůžete nebo nechcete připravovat jídlo sami, bez problémů přijme i hotové jídlo. Můžete mu dávat suché nebo mokré krmivo, BARF (biologicky vhodné syrové krmivo) nebo doma připravované pokrmy. Důležité je, aby jídlo mělo správné složení a Váš pes měl k dispozici všechny potřebné minerály a živiny. Jaké to jsou a v jakém množství je potřebuje, závisí na mnoha individuálních faktorech. Při výběru potravin je proto třeba zohlednit věk, hmotnost a úroveň aktivity. Určitá část majitelů tohoto plemene dává přednost suchému krmivu, protože po konzumaci mokrého krmiva je někdy těžké čistit psovi jeho vousy, kterých má hodně.

Chov

Jak jsme již říkali, bergamský pes má poměrně malé nároky na stravu a každodenní péči. To však neplatí o jeho potřebě fyzické zátěže a duševní aktivity. Tento pracovitý a schopný ovčák chce zapadnout do rodiny, a to se vším všudy. Denní procházky by proto měly být nejen dostatečně dlouhé, ale také rozmanité. Hry na hledání a aportování nebo výuka menších „triků“ jsou dobrým způsobem, jak tohoto inteligentního psa zaměstnat mentálně. Má rád nejen práci a cvičení, ale sdílí také nadšení pro psí sporty. Tento univerzál se může věnovat i disciplínám, jakými jsou dog dancing, mantrailing, agility, nebo dokonce výcvik na asistenta, stopaře či záchranáře.

Co potřebuje bergamský ovčák ke štěstí?

Pokud má dostatečné fyzické i psychické vyžití, doma se projevuje jako klidný a vyrovnaný jedinec. Malý byt však není pro tohoto milovníka přírody s rodokmenem vhodný. Jako majitelé bergamského ovčáka byste měli mít dům s velkou oplocenou zahradou, kde by mohl běhat za každého počasí. 

Jak jste mohli z našeho textu poznat, udržet tohoto originálního psa šťastného vyžaduje určitý prostor, čas i vitalitu. Na oplátku však získáte neuvěřitelně milého a dobromyslného společníka, který pro svou rodinu udělá cokoli.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.