Finský špic

Finský špic v lese

Finský špic je ideální pes pro milovníky přírody. Toto plemeno z Finska s liščím zbarvením a typicky svéráznou povahou špice je severský lovecký pes, který si napříč celým světem získal malou, ale věrnou skupinu příznivců. Populární je zejména ve svém rodném Finsku. V následujícím článku si můžete přečíst zajímavosti o finském špicovi – psovi s něžnou přezdívkou „Finkie“.

Vzhled podobný lišce

Vyznačuje se kompaktním tělem, vztyčenýma ušima a huňatým ocasem stočeným nad hřbetem. Středně velký finský špic je na pohled typickým špicem. Je nápadný především svou červenou nebo zlatohnědou srstí. Ta se skládá ze dvou vrstev: měkké, husté podsady a hrubší krycí srsti. Podsada je přitom vždy o něco světlejší.

Psi dosahují výšky v kohoutku kolem 47 cm, feny kolem 42 cm. V závislosti na velikosti psi váží 7 až 13 kilogramů.

Finský národní pes

Finský špic se po staletí používal na severu a východě Finska jako lovecký pes. Pomáhal lovit zejména menší dravou zvěř, losy a vodní ptáky. Později se tento pes stále více specializoval na tetřevy a tetřívky.

Tyto velké ptáky vyplaší, a tak je přiměje uchýlit se do korun okolních stromů do domnělého bezpečí. Finský špic pak dál vytrvale štěká, dokud se jeho dvounohý společník nepřiblíží natolik, aby mohl zvěř zastřelit.

Původem z Ruska

O přesném vývoji plemene je toho známo jen málo. Finský špic však pravděpodobně pochází ze špiců, kteří jsou v Rusku každodenními pomocníky lidí již více než 1000 let. Ke konci 19. století pozoroval Fin Hugo Roos původního špice při lovu na severu Finska a rozpoznal jeho výjimečné schopnosti. Zasadil se o cílený chov, a tak se vyvinul moderní finský špic. Standard však byl od té doby již několikrát změněn.

V Rusku je tento pes známý také jako karelsko-finská lajka. Finský a ruský svaz chovatelů se v roce 2006 dohodly, že oba názvy označují totožné plemeno. Finsko tak bylo uznáno za zemi původu plemene a je zodpovědné za standard. Od roku 1979 je finský špic dokonce národním psem Finska.

Charakter s milými rysy

Pokud chcete přítulného psa, který se vždy snaží získat uznání svých majitelů, finský špic pro vás nebude tím pravým. Tento nezávislý, suverénní pes sám nejlépe ví, co a jak, proto se vám nikdy zcela nepodřídí.

Je nesmírně chytrý a rád se učí – pokud ho naučíte něco nového. Časté opakování ho totiž rychle omrzí, takže jeho ochota spolupracovat pak může rychle klesat.

Je odvážný a velmi uštěkaný. K jeho vlastnostem patří pronikavý hlas – o tom více později. Finský špic se může dobře uplatnit jako hlídací pes. Potřebuje ale bezpodmínečně být nablízku své lidské smečce. Ke svému páníčkovi nebo rodině se chová přátelsky a je rád i s dětmi.

Pozor: král štěkání

Na tomto místě bychom rádi upozornili na zvláštní vlastnost tohoto psa, kterou je, že finský špic velice rád štěká. Mějte na paměti, že ve Finsku, kde je hustota zalidnění přibližně 16 obyvatel na kilometr čtvereční, bydlí nejbližší sousedi často poměrně daleko. Finský špic je tam svým pronikavým hlasem nejen dobře známý, ale je u něj také podporován a oceňován při soutěžích ve štěkání.

Tato schopnost je při lovu nesmírně důležitá, protože tím pes pomáhá při orientaci svému dvounohému společníkovi, který se v částečně zasněženém lese nemůže pohybovat tak snadno.

Finští špicové nejen štěkají, ale ovládají i různé variace od krátkých zvuků až po jakési jódlování.

Mnozí finští špicové mohou vydávat až 160 zvuků za minutu. Pokud tedy uvažujete o tom, že se k vám takový pes nastěhuje, měli byste se o jeho sklonu ke štěkání předem dobře informovat.

I když se vám podaří štěkání omezit nebo zkrotit, někteří finští špicové budou přesto dál štěkat více než většina ostatních psů – mají to prostě v genech. Ti, kdo žijí na venkově, mohou finského špice samozřejmě využít jako vynikajícího hlídacího psa.

Finský špic - štěňata © drobotova / stock.adobe.com

Výchova pro pokročilé

Pokud uvažujete o pořízení finského špice, měli byste již mít nějaké zkušenosti se psy. Jedině tak budete moci tohoto nezávislého společníka vést k základní poslušnosti. Nečekejte však, že se vám zcela podřídí – na to je toto plemeno příliš samostatné.

Buďte důslední ve všem, co je pro vás důležité, ale nechte finského špice, ať má na jiném místě vlastní (tvrdou) hlavu. S láskyplnou důsledností a pozitivním přístupem pak můžete tohoto psa obvykle dobře vycvičit.

Finský špic je velmi inteligentní a rád se učí novým věcem. Pokud mu dopřejete nové výzvy, bude ochotný odpovídajícím způsobem spolupracovat. Využijte toho pro trénink psa.

S mladým finským špicem je vhodné navštěvovat školku pro štěňata. Bude tak moci navázat pozitivní kontakty se štěňaty jiných plemen. Díky tomu se mu dostane správné socializace.

Velmi užitečný u něj může být také výcvik  základních povelů v psí škole – ideálně v takové, která již má s osobitou povahou špice nějaké zkušenosti.

Pevné zdraví

Typický finský špic je robustní pes odolný vůči nepřízni počasí. Toto plemeno se považuje za téměř nezatížené specifickými dědičnými chorobami.

Pokud uvažujete o pořízení takového psa, je důležité, abyste si ho pořídili od seriózních chovatelů. Zodpovědným chovem se totiž snižuje riziko genetických onemocnění.

Někteří psi jsou například náchylní k dysplazii kyčelních kloubů nebo problémy s kolenními a loketními klouby. Promluvte si s chovatelem o zdravotní péči o rodiče zvířete.

Ke zdraví svého psa můžete významně přispět i vy sami, a to zdravou stravou a pohybem přizpůsobeným jeho věku a tréninkové kondici.

Toto plemeno špiců je vzhledem ke svému severskému původu poměrně citlivé na teplo – v teplejším období roku na to berte ohled. Procházky v zimě jsou naopak zcela podle gusta tohoto čtyřnohého kamaráda.

Finský špic se dožívá průměrně 12 až 13 let.

Strava finského špice: zdraví začíná v misce

Důležitým stavebním kamenem pro zdraví vašeho psa je bezpochyby vyvážená strava přizpůsobená jeho potřebám. Finský špic, stejně jako všichni psi, potřebuje stravu bohatou na maso. Proto se ujistěte, že maso je u vámi vybraného krmiva pro domácí mazlíčky deklarováno jako první položka.

Obiloviny by obsaženy být neměly. To mimochodem platí bez ohledu na to, zda zvolíte granule, nebo konzervy.

Dbejte na dostatečný přísun tekutin. Platí to obzvláště pokud svého psa krmíte pouze granulemi pro psy. Vodu by měl mít vždy k dispozici.

Po jídle by měl mít váš finský špic rozhodně čas na odpočinek – proto je nejlepší krmit po společném venčení.

Nezapomeňte, že pamlsky je třeba přidávat do denní krmné dávky, jinak bude štíhlý pas vašeho psa ohrožen. Granule lze také použít jako odměnu nebo pamlsek.

Suché žvýkací pamlsky jako hovězí uši uspokojí potřebu vašeho společníka žvýkat. Dalšími rozumnými odměnami, kterými můžete svému čtyřnohému příteli dopřát malý a chutný pamlsek, jsou dentální pamlsky pro psy nebo mrazem sušené masové kousky.

Péče? Snadná!

Přestože je péče o srst tohoto psa poměrně jednoduchá, neměla by se zanedbávat, zejména při výměně srsti. Na jaře a na podzim finský špic obvykle hodně líná. Pomozte mu zbavit se odumřelé srsti pravidelným kartáčováním – nejlépe denně. Předejdete tak podráždění kůže, které může rychle nastat, pokud na psovi zůstane příliš mnoho chlupů z husté podsady.

Mimo období línání stačí svého mazlíčka kartáčovat jednou týdně. Během tohoto pečujícího rituálu, který byste měli začít praktikovat již se štěnětem, je vhodné podívat se také do uší psa a v případě potřeby je vyčistit k tomu určeným přípravkem.

V pravidelných intervalech by měla být prováděna také krátká kontrola drápků – obvykle jen starší psi nebo ti, kteří chodí výhradně po měkkém terénu, potřebují z vaší strany podporu v podobě pedikúry. V tom případě vám dobře poslouží kleště na drápky pro psy.

Příroda – pro špice jako stvořená

Finský špic miluje čas strávený se svým páníčkem a pobyt venku. Proto je nejlepší obojí co nejčastěji kombinovat, chodit s ním na dlouhé procházky a dopřát mu hodně pohybu. Je skvělým společníkem na túrách, pokud ho vedete na vodítku nebo máte spolehlivě pod kontrolou jeho lovecký instinkt. To je však u tohoto plemene opravdová výzva, pokud se u něj přivolání netrénuje hned od začátku.

Časté opakování není pro finského špice žádná zábava. Najděte si raději nějakou společnou aktivitu, při které zároveň procvičí i svou chytrou hlavičku. Mnoho finských špiců například baví stopování. Při všech sportovních aktivitách byste měli dbát na to, aby váš společník nebyl přetěžován, aby si zachoval motivaci a nedošlo k žádnému zranění.

Finský špic na sněhu © Juha Saastamoinen / stock.adobe.com

Je pro mě finský špic vhodný?

Vysněným domovem pro finského špice je velký pozemek na venkově, který je třeba hlídat, včetně rodinného zázemí. Plemeno je vhodné pro milovníky psů, kteří respektují jejich potřebu samostatnosti a dostatečného pohybu s páníčkem v přírodě a kteří díky know-how, důslednosti a vyrovnanosti dokážou svého tvrdohlavého psa naučit základní poslušnosti. Není to pes stvořený pro město a už jen jeho radost ze štěkání odrazuje od jeho chovu v bytě. Na druhou stranu ale s dostatkem vyžití a trpělivým výcvikem určitě můžete mít za spolubydlícího i klidného finského špice.

Je vhodný i jako pes do rodiny, pokud zde má odpovídající aktivitu a výcvik. Navíc je trpělivý a důvěřivý k dětem, se kterými se rád spřátelí – dbejte však na to, aby se váš pes mohl také stáhnout, když potřebuje.

Finský špic se nehodí do teplých krajů a není ani společníkem pro dovolenou na pláži – má rád chladnější podnebí, které mu vyhovuje mnohem více.

Když už mluvíme o dovolené – než se rozhodnete pro tohoto psa, zvažte také, že by o něj mělo být dobře postaráno v případě nemoci a během dovolené. Nejlépe někým, kdo ho již zná a je obeznámen se zvláštnostmi špiců.

Samozřejmě ho můžete vzít s sebou i na dovolenou, ale než se s ním ubytujete v hotelu, měli byste si být jisti, že nechce svým hlasitým projevem okouzlit všechny hotelové hosty. Takové cestování je tedy možné pouze s velmi dobře vychovaným finským špicem.

Měli byste také předem zvážit jednorázové a zejména pravidelné náklady, které vám vzniknou, až se váš nový zvířecí spolubydlící nastěhuje. Kromě základního vybavení a pořizovací ceny psa z renomovaného chovu mohou být nemalé také cestovní náklady za štěně ze zahraničí. Jakmile s vámi bude váš špic žít, vzniknou vám náklady na kvalitní krmivo, daň za psa, jeho pojištění a výdaje na pravidelné návštěvy veterináře včetně očkování a odčervení.

Kde najdu svého finského špice?

Stejně jako u mnoha jiných plemen z dalekého severu i pro finského špice platí, že na jih od Skandinávie se vyskytuje jen vzácně. Pokud se tedy do tohoto plemene zamilujete, musíte obvykle ujet velkou vzdálenost, abyste získali štěně jako nového člena rodiny. Obraťte se na kluby severských plemen psů, které vám mohou pomoci najít psa tohoto především v jejich zemi oblíbeného plemene a mohou vám zprostředkovat kontakty na chovatele ze Skandinávie.

Při adopci štěněte ze zahraničí je třeba zvážit několik věcí – zjistěte si je včas! Mějte na paměti, že vždy má smysl navštívit štěně u chovatele, abyste se seznámili s rodiči a podmínkami, ve kterých tito čtyřnozí kamarádi žijí. Pokud je to tedy možné, měli byste i v případě adopce ze zahraničí chovatele před rozhodnutím o koupi osobně navštívit. Je to také příležitost vzájemně se poznat a v klidu se zeptat na vše potřebné. Koupě štěněte je koneckonců otázkou důvěry!

Pokud chcete jako společníka již dospělého finského špice, je ve většině středoevropských zemí jen málo možností, jak získat takového psa.

Případně by si ale vaše srdce mohl získat i nějaký severský kříženec nebo jiné plemeno špice?

Tip: Začněte hledat svého nového společníka s bdělýma očima a otevřeným srdcem, protože mnoho kříženců špiců má podobné vlastnosti. Zda se k sobě hodíte, můžete zjistit poradou s chovatelskými spolky či sdružením na ochranu zvířat.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.