Velký špic

Velký špic

Velký špic vypadá jako typický špic: má zatočený ocas a vzpřímené, malé uši.

Německý špic je plemeno psů, které se vyskytuje v mnoha různých variantách. Jedním z nich je vzácný velký špic, kterého bychom vám rádi představili v následujícím článku.

Vzhled: typický špic

Velký špic vypadá jako typický špic. To znamená, že má zakroucený ocas a vzpřímené malé uši. Tlamou připomíná lišku.

Standard přisuzuje špicům všech velikostí smělý výraz, který je samozřejmě k vidění i u učenlivých velkých špiců. S výškou v kohoutku 42 až 50 centimetrů patří velký špic ke středně velkým psům. Je tedy menší než další z řady špiců, vlčí špic.

Jeho hustá, bujná a dlouhá srst může být černá, bílá nebo hnědá. Vždy se jedná o jednolitou barvu, neměly by se v ní vyskytovat žádné znaky, skvrny ani žluté zabarvení. Vrchní vrstva srsti mírně odstává díky velkému množství podsady. Na krku má velký špic bohatě osrstěný límec. Dlouhá srst je rovněž na ocasu.

Velký špic - infografika

Rodinný a farmářský pes

Špicové patří ke klasickým hospodářským psům a nesou si s sebou odpovídající povahové rysy.

Spojen se smečkou a územím

Jako vášniví hlídači jsou velcí špicové úzce spjati se svou dvounohou smečkou a svým teritoriem. Je proto poměrně nepravděpodobné, že by špic utekl a chtěl zkoumat okolí na vlastní pěst. Přestože se od svých blízkých nevzdaluje, je velký špic temperamentní pes, který má rád pohyb.

Cizí lidé však velkého špice příliš nezajímají. Vůči neznámým psům je naopak velký špic často netolerantní.

Na rozdíl od asijských špiců němečtí špicové téměř neloví. Mezi oblíbenou „kořist“ velkého špice však patří myši, potkani a další hlodavci.

Učenlivý, ale tvrdohlavý

Výchova velkého špice je výzva, kterou lze snadno zvládnout, pokud máte trochu trpělivosti a shovívavosti. Je sice považován za učenlivého a inteligentního. Bezpodmínečnou poslušnost však od něj nelze očekávat.

Ačkoli své dvounohé přátele velmi miluje, má velký špic svou vlastní (tvrdou) hlavu. Proto mu může trvat trochu déle, než se naučí základní poslušnost.

Jako hlídací pes rád štěká, což ho nikdy úplně neodnaučíte – je to jeho přirozenost. Při výcviku mladého psa je důležité udržet štěkání v přijatelných mezích. Poté bude oznamovat, když se něco bude dít na jeho území, ale nebude zbytečně uštěkaný. Důležitá je také dobrá socializace s ostatními psy, aby se z venčení nestala noční můra.

Co je třeba vzít v úvahu při péči o špice?

Jeho bujná srst a vlastnosti farmářského psa kladou na zájemce o velkého špice určité nároky.

Součástí je péče o srst

Jakkoli je velký špic původní plemeno, jeho majitelům by rozhodně péče o srst měla přinášet radost. Zejména jemná srst mladých psů vyžaduje časté česání a kartáčování. I dospělý velký špic by měl být každých několik dní důkladně vykartáčován.

Od štěněcího věku provádějte rituál péče o srst. Pokud si čtyřnohý kamarád spojí kartáčování s něčím pozitivním, posílí společné „hýčkání“ pouto mezi vámi a vaším psem.

Velký špic je rád venku za jakéhokoli počasí, což byste mu také měli umožnit. V husté srsti bohužel ledacos uvízne, a pokud je mokrá, přinese špic nečistoty domů. Na to byste měli být připraveni.

Když už mluvíme o špíně: na bílé srsti velkého špice je špína přirozeně viditelnější než na hnědé nebo černé. Přesto často stačí zaschlé nečistoty vykartáčovat. Velkého špice byste měli koupat pouze ve výjimečných případech.

Pro milovníky psů s velkým pozemkem

Velký špic se cítí nejlépe na venkově. Je to ideální pes pro život na farmě nebo na statku, kde bude rád hlídat velký pozemek. Městský byt by se kvůli jeho štěkání mohl stát problémem.

Navzdory svým dobrým hlídacím vlastnostem potřebuje tento přátelský pes kontakt s rodinou. Pro život čistě venkovního hlídacího psa se nehodí!

S dětmi vychází velký špic dobře, pokud jsou malé děti zvyklé na soužití se psem. Čím dříve má velký špic pozitivní zkušenosti s kočkami, tím harmoničtější bude jeho soužití s kočkou. Velký špic je také považován za „přátelského k drůbeži“ – důležitá vlastnost pro hospodářské psy! U malých zvířat, jako jsou morčata, však tuto formu „přátelství“ nelze předpokládat.

Zaměstnání velkého špice

Pravděpodobně už tušíte, že velký špic si rád krátí čas hlídáním. Po staletí měl tento úkol v krvi. Ať už jde o farmu nebo vinici, hlídá! Protože je chytrý, je vhodný i pro různé psí sporty, jako je agility nebo učení triků.

Neměli byste však být příliš ambiciózní, pokud jde o soutěže. Velký špic s vámi bude rád spolupracovat, ale zachovává si svůj vlastní názor. Pro psí sporty platí heslo: co se vám líbí, je dovoleno.

Velký špic vás může dobře doprovázet i při jízdě na koni nebo běhu. V létě však nezapomínejte na jeho hustou srst a při teplotách nad 20 stupňů ho šetřete.

Der weiße Spitze war vor allem im Norden Deutschlands beliebt und in Übersee als „German Spitz“, später als „Eskimo-Spitz“ bekannt.

Zdravý velký špic

Velký špic z renomovaného chovu je odolný a dlouhověký pes. Při správné výživě a dostatečném pohybu zůstává fit a čilý až do vysokého věku. Riziko dědičných onemocnění, jako je dysplazie kyčelního kloubu, je díky přísnému výběru vhodných chovných zvířat velmi nízké.

U několika málo psů se vyskytuje sklon k alopecii X („nemoci černé kůže“), ztrátě srsti z neznámé příčiny. Začíná ve věku dvou až pěti let. Kromě lysých, často černě pigmentovaných míst je postiženo také zdraví psa.

V současné době probíhá v Bernu veterinární výzkumný projekt, jehož cílem je identifikovat gen, který je za to zodpovědný. Doufejme, že se v dohledné době podaří alopecii z chovu špiců odstranit.

Průměrná délka života velkých špiců je dvanáct let, ale nezřídka se vyskytují i čtrnáctiletí a patnáctiletí psi.

Tipy pro pořízení velkého špice

Zatímco dříve byl velký špic prototypem běžného zemědělského psa, dnes je skutečnou raritou. Každý, kdo si koupí štěně tohoto psa, podporuje další existenci ohroženého plemene psů.

Na co je třeba dbát při koupi velkého špice

Kdo si koupí velkého špice od renomovaného chovatele, získá nejen milého společníka. Přispívá také k dalšímu zachování této varianty špice a ke stabilizaci populace.

Většinu z mála chovatelů najdete v Německu. Několik chovatelů je také v České republice, na Slovensku a v Nizozemí. V některých dalších evropských zemích, například ve Velké Británii, již není velký špic uznáván jako varianta německého špice.

Jaký je nejlepší způsob vyhledání chovatele? Renomované chovatele najdete například v německém spolku pro německé špice (Verein für Deutsche Spitze). Někteří chovatelé se omezují na jednu barvu srsti, tj. chovají pouze bílé nebo pouze černé špice. Říká se, že barva srsti má vliv na povahu, ale většina chovatelů to nemůže potvrdit. Rozhodujte se tedy na základě sympatií.

Alternativní plemena

Máte rádi velké špice? Pak se vám pravděpodobně líbí i další špicové, například o něco větší vlčí špic. Je obtížnější na výcvik než velký špic a náročnější na péči. Samozřejmě je možné chovat i malé, střední a trpasličí špice.

Dalšími zajímavými plemeny pro milovníky špiců jsou eurasijští psi, kteří jsou o něco větší a hodí se zejména jako rodinní psi. Samojed je nejen výrazně větší, ale také náročnější na výcvik. Další zajímaví špicové ze severu jsou finský špic a švédský laponský pes, kteří vyžadují hodně pohybu.

Pes s dlouhou historií

Velký špic je typický farmářský pes – a to již po staletí. Pravděpodobně není potomkem psa rašelinného, jak se dlouho předpokládalo. Na severu Německa a v Polsku se bílí špicové vyskytovali častěji.

Pro svůj elegantní a neobvyklý vzhled byli oblíbení i u některých šlechticů a do Ameriky byli přivezeni jako „němečtí špicové“. Zde se po první světové válce vyskytl problém s image, a proto byli přejmenováni na „eskymácké špice“. Černý špic, který se vyskytoval častěji na jihu a sloužil jako hlídač vinic, byl také nazýván „viniční špic“.

Ačkoli je plemeno „špic“ známé i nepejskařům, již dlouhou dobu je velká varianta špice ohrožena vyhynutím. Je to proto, že mnoho milovníků psů dává přednost menším plemenům, jako je malý špic nebo trpasličí špic (pomeranian). Proto se velký a střední špic objevují na seznamu Společnosti pro stará a ohrožená plemena domácích zvířat (GEH). Špic velký je považován za extrémně ohroženého. Nejvzácnější je hnědý velký špic, který se znovu chová teprve od roku 2008.

Jedinečný velký špic

Pokud hledáte rodinného psa s charakterem a oceňujete hlídací vlastnosti velkého špice, našli jste v tomto čtyřnohém příteli skvělého společníka. Bude vás doprovázet za jakéhokoli počasí, ale také se s vámi rád pomazlí na pohovce. Možná je čas znovu objevit tuto staletou variantu německého špice!

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
12 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.