Odčervení koček: jak často odčervovat kočku? This article is verified by a vet

Kočka s myší

Odčervení koček je obzválště důležité u koček, které rády a často loví.

Červi jsou pro kočky a jejich majitele nepříjemnou záležitostí. Problém se týká především venkovních koček. Parazity se však mohou nakazit i kočky žijící doma. Kdy je odčervení koček nezbytné? Jak často je třeba kočku odčervovat? To a více se dočtete v našem průvodci.

Odčervení koček: proč je to tak důležité?

Červi jsou endoparazité a žijí v těle kočky. Jsou to „příživníci“, kteří žijí na úkor svého hostitele. Červi se živí živinami, které kočka přijímá v potravě. To má však za následek, že Váš tygřík jich nemá dostatek.

Pokud zůstane napadení červy bez povšimnutí, parazité se dále množí. To vede k silnému zamoření škůdci. které má negativní dopad na zdraví Vaší kočky. Pravidelné odčervení koček tomu zabrání.

Proč je důležité pravidelně odčervovat kočky? Napadení červy není nebezpečné pouze pro Vaši kočku. Červem se může nakazit i člověk. Následky napadení červy jsou obzvláště ohroženy děti a osoby se sníženou imunitou.

Jak se moje kočka nakazí červy?

Existuje mnoho způsobů, jak může být kočka napadena červy. Dokonce ani domácí kočky nejsou vůči tomuto nebezpečí imunní. Největší nebezpečí představují:

  • Požírání kořisti, jako jsou myši a ptáci
  • Zablešení: blechy často přenášejí vajíčka tasemnic; pokud kočka při péči o tělo zachytí blechu, vajíčka červů se dostanou do jejího těla
  • Kontakt s jinými, červy nakaženými kočkami nebo jejich výkaly
  • Boty: majitelé koček nebo jejich hosté mohou neúmyslně přinést vajíčka červů do domácnosti na svých botách
  • Konzumace syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa
  • Mateřské mléko: pokud je matka kočka nakažena červy, dostávají se tito červi do těla koťat také prostřednictvím mateřského mléka
Kočka s koťaty © bozhdb / stock.adobe.com
Odčervení koček je důležité i proto, že červi se mohou přenášet mateřským mlékem na koťata.

Jak poznám, že je moje kočka napadena červy?

Kočka zpočátku pravděpodobně nejeví žádné známky napadení červy. Červy v kočičím trusu lze zjistit jen ve velmi málo případech. Kočka většinou vylučuje pouze vajíčka červů. Ta nejsou pouhým okem viditelná. Pouze při velmi silném napadení červy se ve výkalech nacházejí i samotní červi.

Čím více se paraziti množí, tím jsou jejich účinky zřetelnější. Nejpozději při rozpoznání příznaků je třeba provést odčervení koček. Následující symptomy mohou naznačovat silné napadení červy:

Jak často mám kočky odčervovat?

Četnost odčervení koček velmi závisí na individuálních okolnostech. Pokud mají kočky volný výběh, doporučuje se odčervovací kúra pro kočky každé tři měsíce. Pilní lovci myší mohou být dokonce odčervováni každý měsíc.

Pokud nechcete kočku odčervovat preventivně, existuje i jiný přístup. Nechte si od veterináře vyšetřit trus své kočky na přítomnost červů nebo vajíček červů. Za tímto účelem je vhodné sebrat exkrementy ze tří různých dnů. Vajíčka červů se totiž nevylučují nepřetržitě. Během vyšetření veterinář také určí typ červa.

Pokud máte čistě domácí kočku, nemusíte ji samozřejmě tak pravidelně odčervovat. Ale ani tyto kočky se odčervení nevyhnou. Kočky žijící doma byste měli odčervovat přibližně jednou za šest měsíců nebo nechat provést test trusu.

Jak funguje odčervovací kúra u koček?

Odčervovací přípravky pro kočky jsou velmi spolehlivé. Jsou také dostupné v mnoha formách. Cílem je vždy zničit všechna vývojová stádia červů. Nepodávejte však vždy stejný přípravek. Červi se časem stávají rezistentní.

Většina veterinářů má v ordinaci různé léky. Tyto přípravky se dodávají ve formě tablet, pasty a spot-on, které se kapou na krk zvířete. Dávkování je založeno na tělesné hmotnosti kočky.

Jsou domácí prostředky vhodné k odčervení mé kočky?

Koluje mnoho fám, že odčervení koček je škodlivé. Současně se často objevují návrhy domácích prostředků, které lze k odčervení koček použít. Často se zmiňuje například kokosový olej nebo dýňová semínka.

U všech nejběžnějších odčervovacích přípravků byla testována jejich snášenlivost. Ne všechny kočky snášejí všechny typy odčervovacích přípravků stejně dobře. V široké nabídce přípravků však jistě najdete ten správný prostředek pro Vaši kočku.

Účinnost domácích prostředků proti červům nebyla dosud studiemi prokázána. Šance, že budou působit proti poměrně nebezpečné nákaze červů u Vaší kočky, je proto malá.

Alternativa: Chcete kočku ušetřit zbytečných chemikálií? Nechte pravidelně vyšetřovat trus. Odčervení se pak musí provádět pouze v případě pozitivního nálezu.

Mohu zabránit nákaze kočky červy?

Bohužel ani sebelepší strava a hygiena nezabrání napadení červy. Vajíčka červů se dostanou do těla domácích koček také skrz obuv nebo oblečení.

Odčervení koček navíc působí pouze proti parazitům, kteří se v kočce právě nacházejí. Pokud například kočka den po odčervení chytí a sežere nakaženou myš, cyklus začíná znovu.

Věděli jste, že byste měli odčervovat i koťata

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska Pantelic, Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Pantelic

I am supporting the zooplus magazine for several years with my extensive expertise. I became a licensed veterinarian as early as 2009 and currently operate a mobile small animal practice in the metropolitan area of Munich.


Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.