Americká hrubosrstá kočka

Americká hrubosrstá kočka

Americké krátkosrsté a dlouhosrsté kočky jsou známé většině milovníků koček. Ale co je prosím „americká krátkosrstá kočka“ za plemeno? Zvířata, často označovaná jako “americká kočka s hrubou srstí“ jsou v Americe velmi vzácná a v Evropě se vyskytují jen zřídka. Americká hrubosrstá kočka je však velmi zajímavé plemeno, které vzniklo stejně jako mnoho jiných plemen náhodnou mutací. Zde se dozvíte více informací o kočkách s hrubou srstí ze státu New York!

Historie

Možná jste si všimli: Krátkosrsté kočky s hrubou srstí se podobají vzhledem i povahou americkým nebo evropským krátkosrstým kočkám. Jediný rozdíl je pravděpodobně ve specifické srsti americké hrubosrsté kočky. Nebo?

Ve skutečnosti vzniklo plemeno spontánní mutací, která byla objevena v New Yorku v 60. letech. Vrh krátkosrsté kočky přitahoval pozornost kvůli zvláštní srsti koťat. Jediný přeživší z vrhu, červeno-bílý mourek, získal pozornost chovatele Joan O’Shea díky své neobvyklé srsti. Kocourka koupil a dal mu jméno “Council Rock Adam Hi-Fi”. Křížením s americkými krátkosrstými kočkami vznikl chov nového plemene. Než bylo plemeno uznáno asociací Cat Fanciers Association, uplynulo několik let – v roce 1978 bylo plemeno uznáno jako typ americké krátkosrsté kočky. Doposud je v USA jen několik chovatelů americké hrubosrsté kočky, v Evropě je toto plemeno téměř neznámé. Pro zachování genetické rozmanitosti a prevenci rozvoje dědičných onemocnění je proto americká hrubosrstá stále ještě křížena s americkou krátkosrstou kočkou. Vzhledem k tomu, že gen pro hrubou srst je dominantní, převládá asi u poloviny koťat. V závislosti na predispozici se srst koček kroutí ihned po narození nebo po čtyřech až šesti měsících. To závisí mimo jiné na individuálním stavu srsti. Křížením dvou amerických hrubosrstých koček obvykle vzniknou koťata, jež mají speciální texturu srsti. Tato koťata mají brzy po narození hrubé vousky!

Vzhled

Typickým znakem americké hrubosrsté kočky je specifická struktura srsti, podle které dostalo plemeno svůj název. Hrubá srst vznikla náhodnou mutací, která je dominantně dědičná. Díky této mutaci mají kočky velmi hustou, drsnou srst. Důvodem je unikátní struktura srsti: Jednotlivé chlupy jsou na koncích ohnuté a zvlněné. Dokonce i vousy americké hrubosrsté kočka vypadají do jisté míry “ohnuté”. Díky speciální struktuře srsti působí americká hrubosrstá kočka lehce ospale a rozcuchaně a zároveň má plyšový vzhled!

Nicméně i mezi americkými hrubosrstými kočkami jsou patrné rozdíly ve struktuře srsti. Gen je dominantní. Čím silnější je predispozice, tím více se tato vlastnost projeví.

Gen hrubosrstosti je přičítán náhodné mutaci, která se objevila v šedesátých letech v New Yorku v Americe. Mutace nejsou ve světě koček ničím neobvyklým. Je však naprosto netypické, že mutace pro hrubou srst se v historii chovu objevila pouze na americkém území! Dominantní zděděný gen zajišťuje, že predispozice je přenesena na všechny potomky a projevuje se v podobě hrubé srsti.Vzhledem ke společné historii má americká hrubosrstá kočka podobnou postavu jako americká krátkosrstá kočka. Je silná a svalnatá, má mohutný hrudník a středně dlouhé, dobře osvalené nohy. Lícní kosti jsou vysoce posazené a čenich výrazný. Bystré, široce otevřené a často jasně žluté oči připomínají její příbuznou, americkou krátkosrstou kočku. Stejně jako u krátkosrsté kočky se vyskytuje ve všech barvách. Gen hrubé srsti se u některých koťat projeví ihned po narození, u jiných až od čtvrtého měsíce života – do té doby se kotě jeví jako kočka krátkosrstá.

Možné barevné variety americké hrubosrsté kočky jsou následující:

 • Bílá: Americká hrubosrstá kočka v bílé barvě může mít žluté nebo modré oči – povoleno je také každé oko jiné barvy.
 • Černá: Černá srst americké hrubosrsté kočky by měla být rovnoměrně zbarvena bez šedých chlupů. Také nos a polštářky na tlapkách jsou černé, barva očí pak většinou zlatá.
 • Modrá: Genové ředění černé barvy srsti se nazývá „modrá“. Nos a polštářky na tlapkách mají většinou modrou barvu, oči zářivě zlatou.
 • Červená: Červená americká hrubosrstá kočka je oblíbený jako jejich druh chovu americká krátkosrstá bez bílé části.
 • Creme: Creme je ředění červené barvy. Zbarvení je krémové.
 • Dvoubarevná: Stejně jako u americké krátkosrsté kočky je i u tohoto plemene povolena dvoubarevná varieta. Dvoubarevné kočky mají většinou bílou základní barvu s černými, modrými, červenými nebo krémovými skvrnami.
 • Chinchilla: Zbarvení „chinchilla“ je velmi výrazné. Pokud je samotná srst dvoubarevná, bílá a pouze špičky jsou zbarveny černě, zbarvení se nazývá „chinchilla“. Existuje také takzvaná “červená chinchila”, která má špičky chlupů červené místo černé. Mnoho koček této barevné variety má orámování očí a nosu. Chinchilla má často poutavě zelené zářící oči. Protože se americká hrubosrstá kočka často kříží s americkou krátkosrstou kočkou, mají barvu očí obě plemena stejnou.
 • Shaded: Stejně jako u variety „chinchilla“ mají americké hrubosrsté kočky zbarvení „shaded“ pruhovanou, dvoubarevnou srst. Jednotlivé chlupy však mají vyšší podíl černé než u zbarvení chinchilla. Tato barevná varieta se také vyskytuje s červeně zbarvenými špičkami – nazývá se “red shaded”.
 • Smoke: Také kočky ve zbarvení „smoke“ mají jednotlivé chlupy pruhované. Převažuje však podíl černé, pouze nejnižší část chlupů je bílá. Často je bílé částečné zbarvení znatelné pouze při rozdělení srsti. Zbarvení „smoke“ se vyskytuje také jako „blue smoke“ a „red smoke“ – jednotlivé chlupy nejsou černé, ale modré nebo červené. Některé kočky mají dokonce pruhy s černou, červenou a modrou!  Zvířata vypadají jako trojbarevná, avšak detailní pohled na jednotlivé chlupy ukáže pouze bílou podsadu.
 • Tabby: Mourovaté kočky – kdo by je nemiloval? Mourovaté americké hrubosrsté kočky se nazývají „tabby“. Ale není “tabby” jako “tabby”! Zbarvení mackerel tabby má úzkou, dobře definovanou kresbu, ​​často s úhořovitou linií a pruhem na nohách a ocase. Ticked tabby má často jen kresbu na hlavě, krku, nohou a ocase. Patched tabby je mourovatá americká hrubosrstá kočka s krémovými nebo červenými skvrnami.
 • Calico: Kdo by neznal tříbarevné “šťastné kočky”? V odborné angličtině, a také v chovu americké krátkosrsté a americké hrubosrsté kočky se tyto kočky nazývají “Calico”. Bílá je převládající barva srsti, je doplněna skvrnami v černé a červené barvě, jejich ředěním a případně tabby kresbou.

Není povoleno zbarvení chocolate (čokoládová) a cinnamon (skořicová), stejně jako jejich ředění.

Tříbarevná americká hrubosrstá kočka sedící na lavičce © ada / stock.adobe.com

Povaha

Americká hrubosrstá kočka je nekomplikované a veselé stvoření. Je tolerantní a dobře se hodí k životu v rodině – vychází s dětmi a dobře se snáší s dalšími zvířaty a kočkami.

Kočky tohoto odolného plemene si velmi rády hrají. Projevuje se zde dědictví americké krátkosrsté kočky! Některé americké hrubosrsté kočky jsou klidnější, ale obvykle milují, kromě hraní se svou lidskou rodinou, venkovní lov. Americkou hrubosrstou kočku je tak vhodné chovat ve volném výběhu, s dostatečnými příležitostmi pro hraní a šplhání, jako je například škrabadlo, bude šťastná ale i v bytě. Ti, kteří jsou často mimo domov, by měli kočce pořídit inteligenční hračky. Ale ani inteligenční hračky nejsou vhodnou náhražkou za kočičí kamarády. Americká kočka je velmi společenská. Zvláště, pokud je Vaše kočka většinu dne sama, měli byste přemýšlet o pořízení další kočky – ideálně předtím, než se k Vám americká hrubosrstá kočka nastěhuje!

Zdraví a péče

Navzdory specifické srsti je péče o americkou hrubosrstou kočku bezproblémová. Hrubá srst nepotřebuje žádnou speciální péči. Obvykle postačí jednou týdně kartáčování, abyste minimalizovali polykání chlupů. V období výměny srsti můžete kočce podávat kočičí trávu nebo sladovou pastu pro podporu přirozeného vylučování spolknutých chlupů.

Každoroční prohlídka u veterináře by měla být samozřejmostí. Veterinář, kterému důvěřujete, kočku prohlédne, poslechne plíce a srdce a zkontroluje ústní dutinu. S veterinářem můžete také konzultovat vhodná očkování nebo ochranu před parazity.

Výživa

Stejně jako všechny kočky, i americká hrubosrstá kočka potřebuje stravu s vysokým obsahem bílkovin. Kočky jsou od přírody masožravci a sacharidy konzumují pouze v omezeném množství. Bohužel, v mnoha nekvalitních krmivech jsou rostlinné vedlejší produkty používány jako plnící látky. V případě suchého krmiva usnadňují rostlinné složky výrobu tvrdých granulí.

Proto mějte při nákupu krmiva oči otevřené – v případě pochybností se podívejte na štítek! Podle evropské regulace krmiv jsou suroviny v krmivech pro kočky tříděny podle množství. Maso by mělo být na prvním místě v seznamu surovin. Ale kočky potřebují nejen svalovinu, ale i velmi kvalitní vnitřnosti. Ty mohou, ale nemusí být seskupeny jako „vedlejší produkty živočišného původu“. Stále více výrobců krmiv transparentně uvádí vnitřnosti na seznamu surovin. Můžete si tak být jisti, že krmivo pro Vaší americkou hrubosrstou kočku obsahuje mnoho zdravých ingrediencí a pouze malé množství nedefinovatelných ingrediencí, jako jsou škvarky, srst a rohovina. Více informací o tomto tématu naleznete v našem článku „Jak poznám kvalitní krmivo pro kočky?

Stále více majitelů koček dává přednost krmení syrovou nebo doma připravenou stravou. Aby organismus kočky dostal všechny potřebné živiny a dostatek bílkovin, je důležité přesné zpracování. Naštěstí existuje mnoho rádců na téma „BARF“! Výrobci krmiv a obchodníci tento trend následují a nabízejí syrové maso, doplňky a často také již připravené syrové porce.

Chov

Americká kočka s hrubou srstí je chována převážně v USA. Ale i zde je poměrně vzácná. Není tedy divu, že v Evropě je raritou. Zájemci o toto plemeno by se proto měli obrátit přímo na americké chovatelské společnosti. Americká hrubosrstá kočka je uznána americkou asociací Cat Fanciers Association. Zde Vám mohou pomoci při hledání odpovědných chovatelů!

Protože i v případě americké hrubosrsté kočky platí: Profesionální chovatelé jsou členy chovatelské asociace. Tím je zajištěno, že chovná zvířata splňují příslušný standard plemene. Chovatelé, kteří přebírají odpovědnost za svá zvířata a jejich potomky, také kladou důraz na druhově vhodné prostředí, stravu a pravidelnou zdravotní péči rodičů i koťat. Ta mohou vyrůstat v rodinném prostředí po dobu nejméně dvanácti týdnů. V této fázi se naučí všechno důležité, aby vyrostla na zdravé, vyrovnané kočky! Chov koček je drahý koníček, vše samozřejmě něco stojí. V závislosti na původu může americká hrubosrstá kočka stát několik tisíc korun. Ceny koček tohoto plemene jsou podobné cenám ostatních chovných koček.

Každý, kdo chce ušetřit, by ale neměl podporovat tzv. množitele, kteří nabízejí „čistokrevné kočky za výhodnou cenu“. Jde jim především o finanční zisk a nedbají na odpovídající výživu, zdravotní péči nebo oddech po porodu. Takoví „chovatelé“ nejsou ani členy chovatelského spolku. Šetří tak peníze za členské příspěvky a poplatky za výstavy. Současně tak obchází kontrolu asociace z hlediska standardů chovu a životních podmínek. Údajná výhodná cena Vás tak může vyjít draho, protože dědičné choroby a podvýživa nejsou u takových zvířat ničím neobvyklým.

Pokud nechcete sahat příliš hluboko do kapsy, můžete se poohlédnout po Vaší vysněné kočce v některém z útulků. Mnoho koček všech různých věkových kategorií, povah a vzhledu zde čeká na nový domov. Některé jejich předchozí majitelé zanechali v útulku, některé byly nalezeny venku nebo našly v útulku dočasný domov po smrti svého majitele. Můžete zde najít perfektní kočku pro svou rodinu!

Přečtěte si také náš článek o Navykání koťat: Základní vybavení & tipy !

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.

6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...