Péče o koťata

malé koťátko britské modré kočky

Dokud koťata sají mateřské mléko, jsou chráněny v něm obsaženými protilátkami vůči infekcím. Teprve až když od 6.týdne života začínají jíst pevnou stravu, bere tato ochrana za své. Proto se včas zamyslete nad péčí, kterou je třeba koťatům v tomto období poskytnout.

Péče o koťata: očkování

Koťata si musí vytvořit vlastní imunitu vůči virům, bakteriím, houbám a parazitům. Většina původců je naštěstí neškodných, ovšem s některými zástupci by to koťátka neměla tak jednoduché. Proto je od cca. 8.týdne doporučováno očkování.

narozené kotě

Kočičí rýma a panleukopenie

V první řadě se nabízí očkování proti kočičí rýmě a panleukopenii. Proti těmto onemocněním by měly být bez výjimky naočkovány i kočky žijící pouze uvnitř, neboť je může na kočku přenést i člověk, např. když mu parazit ulpí na botách. Houževnaté parvoviry u koťat vyvolávají u mladých koček neustávající průjem. Herpes a kaliciviry, které jsou zodpovědné za kočičí rýmu, můžete zabránit, necháte-li kočku naočkovat.

Leukóza

Před leukózou jsou kočky žijící uvnitř v bezpečí, to ovšem neplatí pro jedince pohybující se venku, proto by tyto kočky měly být naočkovány. Toto virové onemocnění se může projevit i po letech. Projevuje se tumory, neustále se opakující infekcí nebo nateklými lymfatickými uzlinami. Krevní test, který provede veterinář, prokáže, zda kočka onemocněním trpí či nikoli.

Vzteklina

Další preventivní opatření představuje očkování proti vzteklině a různým druhům červů. I matka by měla být během období březosti odčervena, aby červy nepřenesla na své mladé. Abyste měli úplnou jistotu, měli byste koťata týden před očkováním nechat odčervit.

bílé kotě v náručí veterináře

Kastrace: ano nebo ne?

Přestáli jste více či méně šťastně náročné týdny, nyní však před Vámi stojí další otázka – kastrovat či nikoli? Kocour značkující v bytě Vám rozhodování zaručeně ulehčí. I u koček je kastrace spíše doporučována, pokud nemáte zájem o potomstvo. Pozitivním aspektem kastrace je skutečnost, že snižuje riziko vzniku tumoru. Negativních dopadů se bát nemusíte.

Přečtěte si také článek o zabydlování koťátka v novém bytě.

Podívejte se na naši přehlednou online nabídku produktů pro vaše kotě.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
4 min

30 tipů jmen pro kočky

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kočičku? Pak Vám můžeme jen blahopřát, protože kočky jsou nádherné bytosti a soužití s nimi je velice příjemné. Pokud budete potřebovat inspiraci při hledání jména pro Vaši kočku, zde je několik nápadů a tipů.
4 min

Váha koťat vypovídá o jejich zdraví a stáří

Má vaše kočka koťata? Gratulujeme! Abyste si byli jisti, že kočičí potomci správně rostou, měli byste pravidelně kontrolovat jejich hmotnost. Tento článek vám poskytne informace o tom, jaká má být správná váha koťat s ohledem na jejich věk. Dozvíte se také na co je třeba dávat pozor při vážení vašeho malého tygříka.
8 min

10 věcí, které byste měli vědět, než si adoptujete kočku

Malá koťátka jsou roztomilá – o tom není pochyb! Jsou tak sladká, že si mnoho lidí kočičku pořídí, aniž by se nejprve s chovem koček obeznámili. Ale roztomilá koťata brzy vyrostou v dospělé kočky, které mají různé potřeby a budou s Vámi žít dalších 15 až 20 let. Pořízení kotěte nebo dospělé kočky proto dobře zvažte! Těchto 10 věcí, které byste měli vědět, než si domů přinesete kočku, Vám pomůže se správně rozhodnout.