Lykoi (vlkodlačí kočka)

Lykoi (kočka vlkodlak)

Lykoi (kočka vlkodlak) vypadá, jako by se na nás dívala z filmového plátna.

Na první pohled se může zdát, že lykoi je hollywoodská verze vlkodlaka. Název je odvozen od starořeckého výrazu lykos, který označuje vlka. Možná zpočátku ani nechcete uvěřit, že toto plemeno koček skutečně existuje. Ve skutečnosti však nejde o vynález filmového průmyslu. Jedná se o přirozenou mutaci původní krátkosrsté kočky. V USA je vlkodlačí kočka již považována za skrytý trend. Lykoi jsou hvězdami sociálních médií.

Historie – lykoi je velmi mladé plemeno

Příběh tohoto plemene se začal psát v roce 2010. Patti Thomasová, mimo jiné také chovatelka plemene sphynx, objevila dvě zvláštně vypadající koťata. Poté byly provedeny genetické a zdravotní testy. Bylo třeba zjistit, zda podivný vzhled koťat není způsoben nějakou nemocí. Ukázalo se, že vzhled koček je výsledkem přirozené mutace.

Matkou byla černá kočka domácí. Patti Thomasová, spoluzakladatelka plemene, pojmenovala kočky „lykoi“, což je odkaz na jejich vzhled. Patti svěřila kočky do rukou Brittney a Johnnymu Gobbleovým, veterináři z amerického státu Tennessee. O několik měsíců později byl spatřen druhý pár. Brittney a Johnny Gobbleovi jej adoptovali. Po provedení nezbytných testů mohl být zahájen chov lykoi.

Johnny Gobble pěstuje rostliny a chová zvířata od svých 15 let. Jeho manželka Brittney zase vyniká zvláštní zálibou ve fotografování zvířat. Na sociálních sítích prezentuje fotografie koček lykoi, které mají na krku poutavé náhrdelníky.

kocky_leto_banner_1

Vzhled – vlkodlak v těle kočky

Kočka s „gumovým nosem“

Kočka lykoi připomíná vlka nebo vlkodlaka v podobě domácí kočky. Přirozená genová mutace zcela běžných domácích koček způsobila vznik tohoto velmi zvláštního plemene. Jedná se o recesivní gen.  Tento gen musí mít oba rodiče. Jen za splnění této podmínky se narodí lykoi koťata.

Na některých částech těla nemá lykoi žádné chlupy. Obvykle se jedná o oblast očí, nosu, brady, čenichu a zadní části uší. Podle objevitele a chovatele tohoto plemene Johnnyho Gobbla působí nos koček lykoi na dotyk jako „guma”.

(Sezónní) lysiny

Nohy a tlapky jsou obvykle řídce osrstěné. Je to způsobeno tím, že lykoi nemá podsadu. Důvodem je, že část vlasových folikulů postrádá složky potřebné k produkci srsti. Druhá část vlasových folikulů postrádá rovnováhu složek, které udržují růst. Proto toto plemeno několikrát ročně líná. Během této fáze je lykoi polonahý nebo dokonce na chvíli úplně lysý.

Kočky lykoi váží v průměru 2 až 3,2 kg, kocouři kolem 3,5 až 4,5 kg.

Kočka s jedinečnou srstí

Lykoi se trochu podobá vačici. Podle chovatele a objevitele Johnnyho Gobbla se prý první kočka lykoi trochu podobala malému loveckému psovi. Díky charakteristické srsti si tento údajný mini lovecký pes nakonec vysloužil přezdívku „vlkodlačí kotě“.

Zbarvení srsti lykoi je jedinečné. Skládá se z bílých a černých chlupů. To kočce dodává vzhled miniaturního vlkodlaka. Podíl černých nebo bílých (bezpigmentových) chlupů i vypadávání srsti se u jednotlivých zvířat liší. Toto zvláštní zbarvení srsti se nazývá „roan“. Tento termín je znám spíše u jiných zvířat, například u koní. Lykoi je jediné známé plemeno koček s tímto zbarvením.

Ležící lykoi (kočka vlkodlak)

Povaha – lišák jako lovecký pes

Vlkodlačí kočka je přirozeně hravá a velmi zvědavá. Má také velmi přátelskou povahu. Oceňuje pozornost svých lidských spolubydlících. Tu má určitě zajištěnou díky svému zvláštnímu vzhledu. Kočky lykoi jsou velmi inteligentní a rády si hrají se „svými“ lidmi.

Nesmí chybět ani výběr hraček pro kočky. Pro chytré kočky lykoi pořiďte také inteligenční hračky. Soužití s druhou kočkou je také možné. Kočičí vlkodlak se obvykle dobře snáší se svými soukmenovci.

Johnny Gobble popisuje povahu tohoto plemene koček jako „mazanou, podobnou loveckému psu“. Je podle něj též „celkem přítulná“. Popisuje také, že lykoi je rád v blízkosti svých majitelů. Povahu kočky vlkodlaka popisují její majitelé také jako věrnou (téměř jako pes) a orientovanou na lidi.

Zdraví – lykoi je zdravá kočka

Jak potvrzují dermatologové z univerzitní kliniky v Tennessee, kočky plemene lykoi jsou v podstatě zdravé. Je to velmi odolné plemeno koček. Specifické choroby plemene lykoi nejsou dosud známy.

Přečtěte si také o tématech paraziti u koček, odčervení koťat nebo zvykání koťat: základní vybavení a tipy!

kocky_leto_banner_1
Lykoi (kočka vlkodlak) – kotě

Jak najdu správného chovatele lykoi?

Lykoi je drahá vzácnost

Lykoi je kočka s opravdu vysokou cenou. Kupující musí zaplatit přibližně 45 000 korun. Počet chovatelů je velmi omezený. V USA je toto plemeno koček mnohem rozšířenější než v Evropě. V současné době je na světě asi 30 chovatelů.

Práce s geny

Podle genových studií se u této rasy nejedná o mutaci genu krt71. Tato mutace vedla k vzniku koček plemen devon rex a sphynx. Chov se soustředí na černé kočky se speciálním genem. Pro rozšíření genofondu se do chovu zapojují běžné černé domácí kočky.

Jak vybrat chovatele?

V zásadě třeba zohlednit určité aspekty. Ty platí pro chovatele všech plemen koček. Seriózní chovatel nedává koťata novému majiteli v příliš nízkém věku. Koťata by měla zůstat u matky minimálně dvanáct týdnů.

Důvěryhodní chovatelé se navíc omezují na chov jednoho nebo dvou plemen. Chov totiž vyžaduje velmi rozsáhlé znalosti jednotlivých plemen. Chovatel by měl být také členem uznávaného sdružení chovatelů koček.

Existují další velmi zřejmé ukazatele důvěryhodnosti chovatele. Jak dobře je udržované místo, kde koťata žijí? To se samozřejmě týká i stavu misek. Nakonec je ale, kromě všech doporučení, nejdůležitější Vaše intuice.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.
7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.
6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...