Hybridní kočky

Bengálská kočka na zahradě

Leopard na gauči v obývacím pokoji? Touha po exotických zvířatech neustále roste. Oblíbené jsou i hybridní kočky, které pocházejí ze spojení domácí a divoké kočky. V našem článku se dozvíte vše, co byste měli vědět o hybridních kočkách a jejich krotkých potomcích.

Co je hybridní kočka?

Hybridní kočky jsou první generace koček narozených pářením kočky domácí s divokou kočkou. Křížení obvykle probíhá mezi divokým kocourem a domácí kočkou. Výsledkem jsou kočky s neobvyklými vzory srsti, výraznými lícními kostmi a vznešenou postavou. V rámci plemen jsou zvířata oddělena po generacích. Kočky, které pocházejí z přímého páření s divokou kočkou, náleží k první generací (nazývaná také filiální generace). Čím vyšší je generace, tím méně divokých genů zvíře má. Pro odchov a chov hybridních plemen platí například v Německu až do čtvrté generace přísné zákonné podmínky. U koček páté generace je však status hybridní kočky oficiálně zrušen. Poté jsou považovány za samostatné plemeno a můžete je jednoduše chovat jako domácí kočky.

Historie chovu hybridních koček

Touha po divočině v obývacím pokoji není tak nová, jak byste si mohli myslet s ohledem na velkou poptávku po hybridních kočkách a jejich potomcích v posledních letech. Již v 60. a 70. letech 20. století byly v USA kříženy malé africké a asijské divoké kočky s kočkami domácími. Američanům šlo zpočátku pouze o nové vědecké poznatky a nesledovali žádné komerční chovatelské cíle. To se však brzy změnilo, když se potomci divokých asijských leopardích koček a amerických domácích koček, kteří se narodili jako součást vědeckého experimentu při výzkumu vakcíny proti leukemii koček, dostali k soukromým osobám. Kombinace exotického vzhledu divoké kočky a krotkého charakteru domácí kočky fascinovala milovníky koček a způsobila, že poptávka neustále rostla, a docházelo k většímu množství nových pokusů o křížení.

Jaká hybridní plemena existují?

Dnes existuje celá řada uznávaných plemen, která pocházejí z hybridních koček. Nejslavnější plemeno, bengálskou kočku a tři další plemena koček, bychom Vám rádi představili v následujícím přehledu:

Bengálská kočka je kříženec divoké kočky (leopardí kočky) a kočky domácí a v současnosti je jedním z nejznámějších plemen koček s hybridními předky. Díky exotickému vzhledu a velké rozmanitosti jejich barev a vzorů jsou kočky, které vypadají jako malí leopardi, velmi populární.

  • Savanová kočka

Savanová kočka, kříženec afrického servala a kočky domácí, je nejen největším hybridním kočičím plemenem, ale také největším ze všech uznávaných domácích kočičích plemen. Kočky s kresbou podobnou gepardovi dosahují výšky ramen až půl metru a měří od špičky nosu ke konci ocasu až 1,20 metru.

  • Chausie

Chausie je křížencem egyptské kočky bažinné a kočky domácí a je velmi oblíbená, zejména v USA. Ačkoli nemá výraznou kresbu, chomáčky chlupů na uších, podobně jako má rys, vysoké lícní kosti a atletické tělo jí propůjčují nádech exotiky.

  • Caracat

První kříženec samice karakala a divokého kocoura se objevil v roce 1998 v moskevské zoo. Sotva o deset let později provedli chovatelé v USA podobné spáření samce karakala s habešskou kočkou. V Německu zase uvažují o křížení karakala a Maine Coon.

Dalšími hybridními plemeny posledních let jsou Kanaani (kočka plavá x domácí kočka), Safari (kočka slaništní x domácí kočka), Bristol (ocelot dlouhoocasý x domácí kočka), Viverral (kočka rybářská x domácí kočka) a Tilaran (ocelot stromový x domácí kočka).

Rizika chovu hybridních koček

Křížení divokých a domácích koček je problematické, pokud jsou zvířata velmi odlišná – velikostí, dobou březosti a sexuálním chováním. Zatímco domácí kočky mají dobu březosti 63 až 65 dnů, u karakalů a servalů je tato doba výrazně delší, asi 76 až 78 dnů. To může vést ke komplikacím při porodu, zejména v prvních generacích. Nicméně, bengálské kočky mají podobnou velikost a dobu březosti jako domácí kočky, což snižuje riziko komplikací v rámci prvních generací. Servalové se od kočky domácí odlišují také jiným sexuálním chováním. Z tohoto důvodu se může stát, že samec servala nerozpozná, kdy kočka domácí mrouská, což znesnadňuje chov. Kromě toho může rozdíl ve velikosti mezi některými divokými kočkami a domácími kočkami způsobovat potíže při páření. Kočka může utrpět těžká zranění způsobená kousnutím do krku během páření od mnohem většího a silnějšího samce servala nebo karakala.

Nebezpečný obchod s nezákonně spářenými divokými kočkami

V mnoha zemích obchod s nelegálně spářenými divokými zvířaty vzkvétá – někdy se strašnými následky. Mnoho majitelů koček, o kterých se neví, z jaké generace pocházejí, chov nezvládá. Zejména zvířata první a druhé generace vykazují ještě výraznější vlastnosti divokých zvířat, které se při společném soužití ukázaly jako velmi problematické. Jsou plaché, nenechají se pohladit od cizích lidí, jsou aktivní v noci a rády ukazují drápky. To pocítili nejen majitelé nebo jiná domácí zvířata, ale také nábytek, stěny a dřevěné podlahy, které utrpěly hluboké škrábance. Kromě někdy agresivního chování mají hybridní kočky sklon ke značkování, jejich majitelé si s nimi neví rady, a proto často končí v útulcích.

Ležící kotě savanské kočky © Ксения Коломенская / stock.adobe.com

Náklady na kočky s divokými předky

Renomovaní chovatelé si jsou tohoto problému vědomi a před prodejem vše zájemcům o zvíře vysvětlí. Při osobních rozhovorech se snaží zjistit, zda mají noví majitelé dostatek informací o vlastnostech a potřebách těchto koček a zda budou jejich svěřenci v dobrých rukou. Od zvířat, která jsou nabízena bez takového osobního kontaktu s chovatelem, v inzerátech na internetu nebo v novinách, by milovníci koček měli rozhodně dát ruce pryč. Seriózní doklady a doklady o původu, které jasně uvádějí, ke které generaci zvíře patří, jsou při nákupu Chausie, bengálské kočy a pod. nezbytné. Ceny se liší podle plemene a generace koček. Například bengálské kočky páté generace ze seriózního chovu stojí mezi 25 000 – 40 000 Kč. Kočku savanovou páté generace lze zakoupit za částku překračující 35 000 Kč.

Na co dbát při chovu

Generace hybridní kočky napovídá, jak silné jsou vlastnosti divokého zvířete. Kočky z pozdějších generací (F5, F6 a dále) jsou stejně přátelské, mazlivé a milující jako domácí kočky. I kočky pozdějších generací mají silnou touhu po svobodě a jsou velmi aktivní. Chov jako čistě domácí kočky je možný za předpokladu, že bude mít kočka dostatek zábavy a aktivit. K druhově odpovídajícímu chovu také patří druhá kočka, která má podobný temperament. Krotcí potomci hybridních koček jsou stále dobří lezci, talentovaní skokani do výšky a rychlí sprinteři a potřebují mít odpovídající pohyb. Ten, kdo chová zvíře v městském prostředí, kde by volný výběh byl příliš nebezpečný kvůli rušným silnicím nebo příliš velkému množství cizích lidí a zvířat, může vybavit zabezpečený balkon nebo zahradu předměty vhodnými ke šplhání a koupání. Jak již bylo zmíněno dříve, je možné chovat kočky z dřívějších generací, ale je třeba jednak dodržovat přísné podmínky a je to také velmi náročné. Jako kočky na mazlení nejsou zvířata prvních generací v žádném případě vhodná. Proto hledejte výhradně zvířata z páté a další generace.

Správná výživa

Odpovědný chov zahrnuje take správnou výživu. A u hybridů, jejichž přímými předky jsou divoké kočky, je o něco náročnější než u běžné domácí kočky. Mnoho majitelů uvádí, že jejich kočka netoleruje půmyslově vyráběné krmivo pro kočky, a proto přešli na syrové krmení (BARF). Metoda BARF však vyžaduje odborné znalosti, aby krmivo skutečně optimálně pokrývalo výživové potřeby zvířete. Pokud je tento druh krmení pro Vás příliš komplikovaný, měli byste sáhnout po velmi kvalitním krmivu s vysokým obsahem masa (bohaté na bílkoviny), čerstvém ovoci, zelenině a přírodních olejích. Obsah obilnin v krmivu by měl být co možná nejnižší kvůli možné nesnášenlivosti nebo by měl být úplně nulový. Mnoha plemenům s divokými předky, kteří loví v divočině, je vhodné doplnit krmivo o myši nebo malé ptáky. Při určování správného množství musíte tyto faktory zohlednit.

Je pro Vás hybridní plemeno vhodné?

Není pochyb o tom, že zvířata pocházející z divokých koček jsou skutečně krásná – ale takovou kočku byste si neměli koupit pouze z důvodu krásného vzhledu. Stejně jako u jakéhokoli jiného plemene se před zakoupením detailně informujte o daném plemeni a požadavcích na chov a ujistěte se, že tyto požadavky splňujete. Může se kočka volně pohybovat ve svém novém domově, aniž by se nudila? Máte dost času na to, abyste si s kočkou hráli a navykali jí na život s lidmi? Máte dostatečné znalosti o péči a výživě? Měli byste si také být vědomi toho, že kočky první až čtvrté generace mají speciální potřeby a výrazné vlastnosti divokých zvířat, takže nejsou vhodné na mazlení. Od páté generace se zvířata řadí mezi domácí kočky a mohou se také podle toho chovat. Milovníci hybridního plemene by proto měli chovat jako domácí mazlíčky pouze zvířata pozdějších generací!

Nejlépe hodnocené články
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

6 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.