Nádor mléčné žlázy u psů

Nádor mléčné žlázy u psa

Nádory mléčné žlázy jsou nejčastějším typem rakoviny u psů. Obvykle bývají chirurgicky odstraněny.

Pokud na hrudi svého psa ucítíte bulku, měli byste začít jednat. Shrnuli jsme pro vás, proč by se mohlo jednat o nádor mléčné žlázy a jak může váš veterinář odhalit a léčit nádor mléčné žlázy u psa.

Symptomy: jaké jsou příznaky nádoru mléčné žlázy u psa?

Hlavním příznakem rakoviny mléčné žlázy u psů je výskyt jedné nebo více bulek v oblasti struků a mléčných žláz. Obvykle jsou hrubé a postihují jednu nebo obě mléčné lišty.

Pokud se nádor zanítí, může tkáň dále otékat a být pro psa velmi bolestivá. V tomto případě si mnoho majitelů psů plete zarudlou a teplou oblast se zánětem mléčné žlázy (mastitidou).

Diagnóza: jak lze rozpoznat nádor mléčné žlázy?

Většina majitelů si nádoru mléčné žlázy u svého psa všimne, když na jeho mléčné žláze objeví malé bulky. Pokud cítíte i zvětšení obvodu, rozhodně byste tyto změny měli nechat objasnit veterinárním lékařem.

Veterinární lékař prohmatá výrůstky, okolní žlázovou tkáň a místní lymfatické uzliny vašeho psa. Pomocí rentgenového vyšetření si může tkáň přesněji prohlédnout a najít případné metastázy v jiných orgánech.

Ultrazvuk (sonografie) veterináři také pomáhá odhalit změny v břiše a posoudit zhoubnost (dignitu) nádoru.

Vzorky krve a tkáně pomáhají při diagnostice

Kromě toho veterinář odebere vašemu psovi vzorky krve. Pomocí specifických parametrů může přesněji posoudit funkci ledvin a jater. Pokud je rakovina pokročilá, je možné zjistit nádorové markery v krvi.

Někdy veterinář odebere také vzorek tkáně a nechá ho vyšetřit v laboratoři. To však samo o sobě vždy nestačí k určení spolehlivé diagnózy.

Nádor mléčné žlázy u psů © velimir / stock.adobe.com
I takto může vypadat nádor mléčné žlázy u psů.

Léčba: jak se léčí rakovina mléčné žlázy u psů?

Veterinární lékaři obvykle léčí nádor mléčné žlázy u psů chirurgicky, nikoli chemoterapií. Pokud je rakovina ještě v raném stadiu, může být výhodné počkat, až nádor dosáhne určité velikosti. Tímto způsobem může veterinář vytvořit nejlepší podmínky pro úspěšnou operaci.

Pokud je postižena pouze jedna mléčná lišta, může stačit odstranit pouze tu. Pokud jsou naopak postiženy obě mléčné lišty, bude muset veterinář provést rozsáhlý řez tkání a případně odstranit celou mléčnou žlázu.

V každém případě je důležité, abyste po operaci pravidelně navštěvovali svého veterináře. Může včas odhalit recidivu nádoru mléčné žlázy a zahájit protiopatření.

Prognóza: jak nebezpečný je nádor mléčné žlázy u psa?

Nádor mléčné žlázy u psů má bohužel obecně poměrně vysokou míru recidivy. To znamená, že i přes úspěšné odstranění se nádor po nějaké době znovu vytvoří.

Zhoubnost rakoviny mléčné žlázy závisí také na následujících faktorech:

 • typ rakoviny
 • velikost nádoru
 • stupeň infiltrace (postižení žlázy)
 • histologická malignita (stupeň zhoubnosti)
 • věk psa
 • postižení lymfatických uzlin

Pokud se nádor rozšířil (metastázoval) i do jiných orgánů, například do plic, má to rovněž negativní vliv na prognózu.

Délku života mohou zkrátit i další faktory. Prognóza závisí například také na stravě psa. Je důležité, aby váš pes neztrácel hmotnost a svaly. Velkou roli zde hraje strava s vysokým obsahem tuků a kalorií. To proto, že pomáhá vašemu psovi čelit silnému úbytku hmotnosti.

Příčiny: jaké jsou příčiny vzniku nádoru mléčné žlázy u psů?

Struky u psa jsou složenou žlázou. V závislosti na hormonálním cyklu – zejména na hormonu progesteronu – se cyklicky mění.

Vzhledem k tomu, že se žlázy skládají z různých typů buněk, existují také různé typy nádorů mléčné žlázy. Nezřídka se vyskytují smíšené formy, které vznikají z různých buněk. Odborníci proto dělí nádory mléčné žlázy u psů podle postižených buněk takto:

Zhoubné nádory (maligní) Nezhoubné nádory (benigní) Patologická hyperplazie (zvětšení) nebo dysplazie (malformace) mléčné žlázy
neinfiltrující karcinom adenom duktální hyperplazie
komplexní karcinom fibroadenom lobulární hyperplazie (patologické zvětšení lalůčků žláz)
jednoduchý karcinom benigní smíšený nádor cysty
speciální typy: vřetenobuněčný, dlaždicobuněčný, mucinózní a na lipidy bohatý karcinom duktální papilom duktální ektázie
sarkom (např. fibrosarkom nebo osteosarkom) fokální fibróza (patologická proliferace pojivové tkáně)
karcinosarkom gynekomastie (zvětšení mléčných žláz u samců)

Výskyt: kteří psi jsou postiženi častěji?

Nádor mléčné žlázy je nejčastějším nádorem u fen. Nicméně je možné, že touto rakovinou můžou být postiženi i psí samci.

Zatímco kříženci trpí tímto nádorem méně často, čistokrevní psi některých plemen jsou k rakovině mléčných žláz více či méně náchylní. Kolie a boxeři mají nižší riziko, zatímco jezevčíci, pudlové nebo pointeři trpí tímto onemocněním podle studií častěji.

Kromě pohlaví a plemene určuje riziko onemocnění také věk psa. Nádory mléčné žlázy se u psů vyskytují častěji ve vyšším věku, zhruba mezi devátým a jedenáctým rokem.

Nádor mléčné žlázy u psů - vyšetření u veterináře © Ermolaev Alexandr / stock.adobe.com
Pomocí sonografie se veterinářka snaží posoudit, zda je nádor nezhoubný nebo zhoubný.

Profylaxe: je možné zabránit vzniku nádoru mléčné žlázy u psů?

Existuje několik způsobů, jak snížit riziko rakoviny mléčné žlázy u vašeho psa. Zatímco březost není rozhodujícím faktorem, následujícími kroky můžete svého psa před rakovinou mléčné žlázy chránit:

 1. Kastrace

Pokud necháte svého psa vykastrovat včas, pravděpodobnost, že se u něj vyvine rakovina mléčné žlázy, je nižší. Názory na to, kdy je nejlepší čas na kastraci, se však různí. Veterináři zpravidla doporučují kastraci mezi prvním a druhým háráním feny.

 1. Strava

Je známo, že obezita vyvolává u psů nádory mléčné žlázy. Proto byste měli dbát na to, aby vaše zvíře dostávalo vyváženou a zdravou stravu. Nezapomeňte množství krmiva přizpůsobit potřebám svého psa. Kromě toho se vždy postarejte, aby měl váš čtyřnohý přítel dostatek pohybu.

 1. Vyhněte se hormonální léčbě

Hormony, přesněji gestageny jako progesteron, podporují vznik nádorů mléčné žlázy u psů. Pokud uvažujete o hormonální léčbě, měli byste se rozhodnout pouze po konzultaci s veterinárním lékařem.

 1. Genetické testy

Nádor mléčné žlázy u psa může být genetického původu. Přestože existují speciální testy, které mohou odhalit mutace v nádorových supresorových genech (p53), výsledek není vždy průkazný.

 1. Preventivní prohlídky

Pokud je vaše fena již o něco starší a není kastrovaná, velmi doporučujeme každoroční prohlídku u veterinárního lékaře. Tímto způsobem můžete odhalit a potlačit vznik nádoru mléčné žlázy v raném stádiu.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.

3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.

7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.