Korat

Korat - kotě

Neobvyklá kráska se stříbřitě modrou srstí a smaragdově zelenýma očima pochází podle tradice ze 14. století, protože kočky tohoto druhu byly popsány již v dobové literatuře. Obecně se říká, že kočky přinášejí do domu štěstí a pozitivní energii.

Podle legendy kočka korat přináší štěstí. Po dlouhou dobu byla v Thajsku uctívána jako posel štěstí. Jedno je jisté: pokud si kočku tohoto vzácného plemene přivedete do svého domova, zažijete jistě mnoho šťastných chvil. A pokud zohledníte několik aspektů týkajících se potřeb a péče o toto plemeno, bude i kočka korat ve vaší domácnosti velmi šťastná.

Historie

Kočka štěstí

Podle tradice byla kočka korat objevena v Amour Pimai v provincii Korat v Thajsku. První zmínky o koratovi lze nalézt v „Kočičí knize básní“ nebo v „Kočičí knize Smud Khoi“. Knihy vznikly v období siamského království Ayutthaya (1350–1767). V knize je vyobrazeno sedmnáct „šťastných koček“ Thajska, mezi něž patří i kočka korat.

V současné době je dílo uloženo v Thajské národní knihovně. V thajské kultuře byl korat považován za posla štěstí pro své budoucí majitele. Říkalo se, že přináší do domu bohatství a zdraví, a také že je dobrým znamením pro lidi, kteří se chystají začít nový život.

Kočka korat se často dávala jako dar na svatbách. Novomanželům měla přinést štěstí, plodnost a hojnost. Další zajímavou tradicí v souvislosti s koratem je, že si je lidé většinou nekupují sami, ale dostanou pár tohoto plemene jako dárek.

Kočka šlechty

Kočka korat se dostala do americké společnosti v roce 1959, kdy milovnice koček Jean Johnsonová dostala od svého přítele z thajského Bangkoku pár koratů. V té době už Jean strávila se svým manželem v Thajsku tři roky. Zpočátku se však více zajímala o siamské kočky.

Když se však dozvěděla o koratech, její velký zájem se od té doby soustředil spíše na modrošedé talismany na čtyřech tlapkách. Jean však zjistila, že koratové byli zastoupeni převážně v lepších kruzích thajské společnosti – mezi zástupci šlechty, vysokými úředníky apod. Vzájemně se obdarovávali „kočičími garanty hojnosti“.

V roce 1954 Jean s manželem opustili Thajsko, aby se vydali na další mise do jihovýchodní Asie. O pět let později, když už byli s manželem zpátky v USA, dostala Jean zprávu od svého thajského přítele, že dvě kočky korat jsou na cestě z Thajska za ní a jejím manželem do USA. Jmenovaly se Nara a Dara.

Počátky chovu v USA

Manželé byli z přírůstku do rodiny nadšeni a „povzbuzovali“ své kočky k páření. Aby se však vyhnula příbuzenskému křížení, zkřížila Jean koraty se svými vlastními siamskými Bluepoint kočkami.

Nakonec vyřadila z chovného programu všechny kočky se siamskými znaky a založila tak první americkou rodinu koček korat. Z Thajska se do USA dostávalo stále více koratů a v roce 1966 Asociace chovatelů koček (CFA) přijala korata do soutěží. Od té doby se těší v soutěžích stále větší oblibě.

Vzhled

Kočka se „svatozáří“

V Thajsku je charakteristický odstín srsti popisován jako dešťově šedá. Jednotlivé chlupy mají u kořínků světle modré zbarvení, které směrem od kořínků tmavne do břidlicově šedomodré barvy. Špičky chlupů jsou stříbrně zbarvené. To dodává kočce korat fosforový efekt se třpytivými odlesky.

Barva srsti tak jako by doslova pohlcovala světlo a dodává kočce tajemnou „svatozář“. Podle kritérií chovu nejsou povoleny odchylky ve zbarvení a délce nebo velikosti kočky. Křížení s jinými plemeny není rovněž povoleno. V ideálním případě chovu je srst kočky korat modrostříbrná a nevykazuje žádné znaky. Srst je krátká a přiléhá k tělu. Korat téměř neztrácí srst, takže je vhodným společníkem pro lidi s alergií na kočičí srst.

Další charakteristické rysy

Dalším charakteristickým znakem jsou velké, kulaté, jasně zelené oči a hlava ve tvaru srdce. Při bližším pohledu se objevují dokonce čtyři srdíčka: první srdce, jak již bylo řečeno, tvoří tvar hlavy, druhé je vidět při pohledu na kočičí hlavu, třetí srdce tvoří tvar nosu a čtvrté je v oblasti hrudníku. Tvar srdce na hrudi je viditelný, když kočka sedí.

Korati vypadají, jako by téměř nic nevážili. Jsou ale překvapivě silní. Jejich hmotnost je také vyšší, než by se mohlo zdát. Tělo kočky korat je celkově poněkud podsadité a v pase mírně zúžené. Krk je poměrně krátký a navazuje na široký hrudník. Ramena koratů jsou o něco širší než hrudník.

Stejně jako mnoho jiných koťat se i korati rodí s modrýma očima. Ty se mění na světle jantarový odstín až tím, jak kočka roste. Když kočka dospěje, oči získají jasně zeleno-zlatý odstín. Oči krásné kočky korat jsou velké a výrazné. Uši jsou posazeny vysoko na hlavě a dodávají kočce ostražitý a živý výraz.

Korat - portrét © Cyril PAPOT / stock.adobe.com

Povaha

Korat má rád interakci s lidmi

Kočky tohoto plemene mají výjimečně jemné smyslové vnímání – zejména pokud jde o zrak, sluch a čich. Jsou velmi orientované na lidi, takže si mohou vytvořit intenzivní pouto se svými lidskými spolubydlícími.

Kočka korat je od přírody velmi společenská a miluje společnost. Je také ráda, když se s ní někdo mazlí, a ráda sedí co nejblíže svému člověku. Velmi ráda si hraje a má ráda trochu akce. Člověk po boku korata by proto měl věnovat hodně času společným hrám a nabízet své milované kočce vzrušení prostřednictvím hraček a podobně.

Korat se vyznačuje také vysokou inteligencí a mimořádně dobrou intuicí. Při jednání s dětmi se zástupci tohoto plemene projevují jako velmi mírní. Nezapomeňte také svému koratovi poskytnout několikapatrové škrabadlo, aby se mohl pořádně vyřádit.

Klidné prostředí

Tato chlupatá stvoření se velmi dobře přizpůsobí rodinnému životu. Budoucí domov korata by však neměl být příliš živý, protože korati jsou velmi plaší. Děti žijící s koratem ve společné domácnosti by se k němu také neměly chovat příliš hrubě. Kočka korat je velmi lekavá, když se setká s hlasitými zvuky nebo nečekanými pohyby v okolí.

Je však ráda středem pozornosti a ráda si vleze na klín svého majitele, aby mu projevila náklonnost a nechala se pohladit. Pamatuje si, které taktiky vedly k tomu, že ji její lidský spolubydlící odměnil mazlením a krmením. Kočka korat roztomilá a její vypočítavost v nás vyvolává úsměv, když ji prokoukneme. Korat je méně komunikativní než siamská kočka. Pokud se jí však něco nelíbí nebo se necítí dobře, vyjádří to nahlas.

Dostatek pozornosti

Dobře vychází s jinými kočkami a obecně s jinými domácími zvířaty, například se psy, ale může reagovat poněkud žárlivě, pokud se v její přítomnosti dostane větší pozornosti jinému zvířeti. Korat může mít také tendenci být dominantní vůči ostatním kočkám. V zásadě je však v nejlepším zájmu koratů, když si do svého domova vezmete dvě kočky.

Péče

Kočky tohoto plemene ztrácejí poměrně málo chlupů. Pokud ovšem nemění zimní srst. Obecně platí, že korati potřebují jen velmi málo péče o srst. Korat si však bude velmi užívat, pokud ho budete kartáčovat jednou týdně – nebo častěji, když budete chtít.

Vzhledem k tomu, že korati línají poměrně málo, jsou vhodní pro alergiky na kočičí srst. Koratovi byste měli pravidelně čistit zuby. V případě potřeby lze uši vyčistit speciálním ušním přípravkem. Důležité jsou také pravidelné návštěvy veterináře.

Strava

Před pořízením zvířete je vždy důležité získat komplexní informace o vyvážené a vhodné stravě. Na stravu korata byste se měli zeptat jejího bývalého majitele nebo chovatele. Rádi vám poskytnou odborné informace.

Důležité je mimo jiné správné množství krmiva, které závisí na kritériích, jako je věk, hmotnost a touha kočky po pohybu, dodržování obvyklých časů a také vhodné skladování a teplota krmiva. Pokud jde o ideální množství potravy, platí obecné pravidlo 70 kcal na kg tělesné hmotnosti.

Hledáte vhodné krmivo pro svou kočku korat? V internetovém obchodě zoohit najdete vše, po čem kočičí srdce touží.

Výběr správného chovatele

Pokud uvažujete o tom, že byste některému z těchto milých a krásných stvoření nabídli nový domov, doporučujeme nejprve zkusit čerpat z útulkových zdrojů. Je to proto, že i čistokrevní korati někdy končí v útulcích a záchranných centrech. Adopce korata z útulku je vhodnější než jeho koupě. Ale samozřejmě existují i renomovaní chovatelé, od kterých si můžete korata koupit. Když k Vám kočka přichází od chovatele, měla by být již očkovaná, odčervená, čipovaná a zdravotně vyšetřená.

Celkově se toto plemeno těší velmi dobrému zdraví. Náchylné může být pouze na genetická onemocnění. Jedním z nevyléčitelných a smrtelných onemocnění, které může postihnout korata, je gangliosidóza. Při koupi kočky korat je proto nezbytné, abyste chovatele požádali o potvrzení, že Vaše budoucí kočka byla testována na gangliosidózu s negativním výsledkem.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.

6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...