Nebelung

Nebelung na trávníku

Se svou stříbřitě modrou srstí a třpytivýma zelenýma očima je kočka nebelung neobyčejně krásná. Osloví mnoho přátel koček. Její chov je však stále v plenkách.

Vzhled

Elegantní nebelung zaujme svou ladnou, svalnatou stavbou těla. Váží mezi čtyřmi a sedmi kilogramy, přičemž samci bývají těžší. Tím se řadí mezi středně velké kočky. Středně silné nohy jsou delší. Tlapky jsou oválné. Velké, mírně zašpičatělé uši jsou posazené na klínovité hlavě. Ocas je delší než zbytek těla.

Jedním z nejvýraznějších znaků nebelungů je jejich polodlouhá „modrá“ srst. Čistě geneticky se jedná o zředěnou černou barvu. Stříbřité konečky srsti vytvářejí dojem, že kočka má na srsti stříbřitý lesk. Tento efekt se nazývá tzv. „ticking“.

Barva očí se pohybuje od žlutozelené až po čistě zelenou. Podle standardu nesmí být na srsti vidět žádné znaky, jako jsou skvrny nebo pruhy. Srst však lze definitivně posoudit až ve věku dvou let. U mladších nebelungů se může vyskytnout drobná prosvítající kresba. Ta časem mizí.

Historie

Toto plemeno koček vzniklo v USA v 80. letech 20. století na základě náhodného zkřížení dvou koček ze sousedství. Černá krátkosrstá kočka jménem Elsa, která měla dlouhosrstého otce, se spářila s kocourem ze sousedství, který se podobal ruské modré. Jak v roce 1984, tak o rok později se mezi koťaty objevilo jedno modré kotě s polodlouhou srstí. Majitelka Cora Cobbová je pojmenovala podle dvou hrdinských postav z německé ságy o Nibelunzích: Siegfried a Brunhilda.

Cora Cobbová objevila jedinečnost nebelungů a byla pevně rozhodnuta založit se svými kočkami nové plemeno. Kontaktovala TICA (Mezinárodní asociaci koček). Při vytváření standardu plemene jí pomáhala genetička Dr. Solveig Pfluegerová. Cora Cobbová se inspirovala ve standardu plemene ruská modrá. Změnila pouze pasáž o povolené délce srsti: ruská modrá kočka má krátkou, nebelung polodlouhou srst.

Původně se plemeno nazývalo „nibelung“ v návaznosti na hrdinský epos o Siegfriedovi a Brunhildě. Později se chovatelka rozhodla upozadit odkaz na historické materiály. Jméno změnila na „nebelung“. Toto slovo je odvozeno od německého slova „Nebel“ (česky mlha) a stříbřitého lesku koček. Již v roce 1987 uznala TICA nově vzniklé plemeno koček. FiFe (Fédération Internationale Féline) však dodnes nebelungy jako samostatné plemeno neuznala.

Nebelung si rád hraje © tashka2000 / stock.adobe.com

Povaha

Nebelung vypadá tajemně a mysticky. Elegantní kočka je však nejraději normální kočkou. Ráda se nechává hladit a ráda si hraje se svými dvounohými kamarády. Na programu nemusí být příliš mnoho akcí. Nebelung totiž oceňuje klid a známé rutiny. V kotěcím věku je jako každá kočka velmi hravá a temperamentní. Tato jemná kočka je zpočátku k cizím lidem rezervovaná. Pokud však budete mít trochu trpělivosti, poznáte její okouzlující povahu.

Plemeno nebelung je vhodné jako domácí kočka. Rozmanitost je pro kočku velmi důležitá. Poskytněte proto vašemu tygříkovi bezpečné místo na zahradě nebo na balkoně. V ideálním případě chovejte dva nebelungy. Pro citlivou kočku je také důležité, aby každý den trávila čas se svým majitelem. Kočka zpravidla bývá velmi vázaná na jednoho člověka. Je proto předurčena pro domácnost s jedním člověkem. Pokud v domácnosti žijí děti, měly by být poučeny o správném zacházení s kočkou. V každém případě by se nebelung měl mít kam uchýlit.

Zdraví

O možných zdravotních problémech nebo nemocech typických pro plemeno nebelung je zatím známo jen málo. Někteří majitelé uvádějí, že kočka má sklony k průjmům nebo zvracení. Nejen neznámé jídlo, ale i stres mohou na trávení nebelunga rychle zapůsobit. Vhodná a vyvážená strava je pro tuto kočku obzvláště důležitá. Nebelung je považován za dlouhověkého: zdravé zvíře se může dožít 15 až 20 let.

Péče

Stejně jako u všech koček s polodlouhou srstí by měli majitelé nebelungů alespoň jednou týdně vzít do ruky hřeben nebo kartáč. Pravidelnou péčí zabráni plstnatění srsti. Během výměny srsti na jaře a na podzim může být nutné každodenní kartáčování. Nejenže zbaví kočku odumřelých chlupů, ale také zabrání jejich šíření po celém domě.

Pokud se již vytvořila plsť, můžete menší oblasti rozčesat pomocí rozčesávacího nože nebo hřebenu s rotujícími hroty. Jestliže jsou zplstnatělá místa většího rozsahu, doporučuje se návštěva veterináře. V případě potřeby může kočku pod lehkou sedací ostříhat.

Nejlepší je hravým způsobem zvykat již kotě na pravidelné kartáčování. Jako dospělá kočka se pak nechá ráda česat. Pokud kočku česání netahá, posiluje kartáčování pouto s člověkem. Stává se z něj také příjemná kočičí masáž. Zejména staré kočky mohou navíc potřebovat pravidelné stříhání drápků.

nebelung kitten © Agnes Miragliotta / stock.adobe.com
Die Haarspitzen der Nebelung sind silber und verleihen dem Fell der Rasse seinen typischen Schimmer.

Strava

U koček citlivých na výživu, jako je nebelung, je obzvláště důležité nabízet vysoce kvalitní krmivo. Ujistěte se, že jste zvolili krmivo s vysokým obsahem masa.

Pokud chcete změnit stravu, postupujte pomalu: do známého krmiva přimíchávejte stále větší množství nového krmiva. Tímto způsobem minimalizujete riziko přehnané reakce organismu kočky, jako je průjem nebo zvracení. Každých několik měsíců zkontrolujte hmotnost dospělého jedince.

Polodlouhá srst vám ztěžuje rozpoznat, zda vaše kočka hubne nebo má naopak mnoho kil navíc. Nadváha totiž může u čtyřnohých přátel zvyšovat riziko onemocnění, jako je cukrovka nebo kloubní potíže. Radikální diety nepřipadají v úvahu. Pokud chcete snížit hmotnost kočky, používejte kvalitní krmivo ve vyvážených porcích a omezte pamlsky. Granule by neměly být volně k dispozici. Chcete-li kočku přimět k pití, umístěte několik misek do různých částí domu. Dbejte na to, aby misky na vodu a krmivo nebyly příliš blízko sebe.

Chov

Ti, kteří se vydají hledat nebelunga po Evropě, se musí smířit s dlouhým čekáním a cestováním. Je to proto, že nebelung je i více než 30 let po svém vzniku stále velmi vzácný. Kromě USA jsou chovatelé také v Kanadě, Rusku a v některých evropských zemích. Na rozdíl od TICA a některých dalších velkých zastřešujících organizací, FiFe dosud neuznala nebelunga jako samostatné plemeno.

Pokud si chcete pořídit nebelunga, měli byste se obrátit pouze na renomované chovatele. Zodpovědný chovatel je obvykle členem chovatelského klubu. Stará se o blaho matky a koťat. Svá zvířata nechává pravidelně vyšetřovat veterinárním lékařem a klade důraz na druhově vhodný chov a vhodnou socializaci koťat. Koťata by proto měla být předávána pouze s průkazem původu a očkovacím průkazem.

Od „chovatelů“, kteří nabízejí „čistokrevné kočky bez papírů“, byste se měli držet dál.

Vždy se vyplatí navštívit místní útulek pro zvířata. Ačkoli není příliš pravděpodobné, že byste v útulku našli nebelunga, na láskyplný domov zde čeká mnoho chlupatých kamarádů. Možná si vás nějaký okouzlující kříženec omotá kolem tlapky.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.

6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...