Kožní nemoci koček a problémy se srstí

whiskas kočka se škrabe za uchem

Hedvábná měkká kočičí srst je nejen krásná na pohled a příjemná na dotek. Srst i pokožka plní důležitou ochrannou funkci! Okamžitě poznáte, pokud něco není v pořádku. Pokud nejsou metabolické procesy u kočky v rovnováze, projeví se kožní nemoci koček.

Pokožka kočky

Pravděpodobně jste již slyšeli, že pokožka je největším orgánem kočky. Je tomu opravdu tak! Pokožka kočky neslouží pouze jako důležitá bariéra proti dehydrataci v důsledku ztráty tělesných tekutin a infiltraci patogenů. Reguluje také tělesnou teplotu a působí jako vylučovací orgán mazu, potu a hormonů. Jako největší orgán kočky je pokožka také důležitým smyslovým orgánem.

Pokožka kočky je tvořena čtyřmi vrstvami. Vnější vrstva, zvaná epidermis, plní důležitou ochrannou funkci proti vnějším vlivům. V této vrstvě jsou umístěny mazové žlázy a folikuly, ty však zasahují až do nejspodnější vrstvy pokožky. Nervová zakončení a cévy jsou umístěny ve škáře a kutile. Tyto vrstvy pokožky jsou zvláště důležité pro smyslové vnímání. Ve vrstvě pod nimi se mimo jiné ukládá tuk.

Kořní nemoci koček se projevují nadměrným škrábáním © zdravinjo / stock.adobe.com

Srst kočky

Z každé folikuly vyroste hlavní chlup, větší množství krycích chlupů a spodní srst, tedy tzv. posada. U dlouhosrstých i krátkosrstých koček se délka srsti liší. V obou případech však srst přejímá důležitou funkci. Chrání tělo kočky díky izolační funkci před teplotními výkyvy.

Srst kočky, kromě jiného, působí jako bariéra proti povrchovým zraněním. Může jej zapříčinit například ostrá větev při otírání se a potulování se v přírodě. Srst také chrání před odhodlaným kousnutím soukmenovce při potyčce.

Problémy při výměně srsti a obnově pokožky

Pokožka a srst jsou důležité, ale často přehlížené orgány kočky. Problémy se srstí nebo pokožkou často poukazují na hlubší onemocnění nebo výživovou chybu. Mohou být ale i ukazateli přítomnosti nežádoucího hmyzu či samotného onemocnění.

Na co by si měli majitelé koček dávat pozor? Častými symptomy jsou nadměrné vypadávání srsti, zvýšené škrabání se nebo olizování, tvorba lupů, krvavých strupů nebo matná srsti. Kožní poranění mohou být ukryta pod hustou srstí. Pokud některou z těchto změn pozorujete dlouhodobě, doporučujeme navštívit veterináře. Zejména je-li tomu tak i mimo období, kdy se kočkám mění srst (tedy na jaře a na podzim). Veterinární pomoc vyhledejte také pokud jsou nápadné změny na srsti doprovázeny neobvyklým chováním zvířete.

Srst a kožní nemoci koček: diagnóza veterináře

Veterinář si zpravidla detailně prohlédne srst kočky. Objevují se zmiňované příznaky jen na určitých místech nebo po celé ploše srsti? Jsou zapříčiněny nějakým zraněním nebo ukazují na přítomnost parazitů.

Pokud výsledek není jednoznačný, pomůže krevní test. Při něm bude problém přesněji identifikován a nedostatky odhaleny. Trpí-li vaše kočka infekcí, ukáže to krevní obraz. Veterinář může kočce předepsat léky nebo doporučit změnu v jídelníčku.

Lupy, otevřené ranky či zplihlá srst mohou mít následující příčiny:

Paraziti

Kočky mohou trpět vnějšími parazity jako jsou blechy, roztoči nebo klíšťata. Endoparaziti jako jsou červi mohou také ovlivňovat srst a pokožku kočky. U koček pohybujících se volně venku je často doporučována profylaxe vůči vnějším parazitům.

Obzvláště účinné jsou spot-on přípravky, které jednoduše aplikujete na krk zvířete. Odčervovací kúry zatěžují celý organismus, proto by měly být naordinovány pouze při pozitivním nálezu při vyšetření stolice.

Kožní plísňové infekce

Kožní plísně jsou pro kočku nepříjemné. Mohou se také přenášet i na člověka a ostatní zvířata v domácnosti. Pokud jimi vaše kočka trpí, je důležitá zejména jedna věc: hygiena! Veterinář pak předepíše léky k vnějšímu nebo vnitřnímu užití.

Nedostatečná výživa

Komerční krmiva pro kočky obsahují všechno, co kočka ke zdravému životu potřebuje – alespoň teoreticky. Každá kočka je jiná. Především koťata, senioři nebo kočky s chronickými onemocněními potřebují ve většině případů více živin než ostatní.

Nedostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků ve stravě se často projeví na srsti, která je matná a šupinatá. Vyvarujte se však zkoušet naslepo různé potravinové doplňky. Pokud má kočka matnou srst nebo jiné problémy, jedná se pravděpodobně o esenciální nedostatek, který musí být odstraněn cíleně. Teprve krevní obraz může jasně identifikovat, které živiny vaší kočce chybí.

Alergie

Alergie již nejsou v kočičím světě ničím neobvyklým. Často se projevují právě kožními onemocněními a problémy se srstí.

Výměna srsti

Každoročně kočka ztrácí hustou zimní srst nebo naopak získává teplou plyšovou srst do přicházejícího chladnějšího ročního období. Tento proces je zcela normální. Nejedná se o žádné onemocnění. Mnohé kočky mají v tomto období matnou, zplihlou srst. Často se také škrábou. Odstraňují tak vypadanou srst.

Zde pomůže pouze pravidelné kartáčování. Kočičí tráva nebo sladové pasty pak napomáhají vylučování spolykaných chlupů.

Psychická onemocnění a stres

Olizuje se vaše kočka příliš? Trhá si chlupy nebo se chová podivně? Může se jednat o příznaky chronického stresu nebo psychického onemocnění. Nejprve však doporučujeme vyloučit fyzické příčiny, než se rozhodnete navštívit terapeuta.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.