Srst a kožní onemocnění u koček

Srst a kožní onemocnění u koček

Hedvábně hebká kočičí srst nevypadá pouze hezky na pohled a není jen příjemná na hlazení. Srst stejně jako pokožka plní u kočky důležitou ochrannou funkci. Jelikož to jsou důležité části kočičího těla, hned na nich zřetelně poznáme, když něco není v pořádku: pokud látková výměna neprobíhá, jak by měla, trpí tím často právě srst a pokožka.

Pokožka kočky

Možná jste již zaslechli, že kůže je největším orgánem kočky. To opravdu sedí! Pokožka je pro kočku nejen důležitou bariérou, která chrání před vysušením z důvodu ztráty tělesné vlhkosti a která chrání před vniknutím nemocí do těla. Také reguluje tělesnou teplotu a slouží jako rozhodující orgán pro hydrataci, pot i hormony. Kůže je zároveň také důležitým smyslovým orgánem.

Kůže kočky sestává ze 4 vrstev: nejhornější vrstva, zvaná epidermis, tedy pokožka, plní důležitou ochrannou funkci a brána zvíře před vnějšími vlivy. V ní se nacházejí tukové váčky, stejně jako folikuly, ty však dosahují až do nejspodnější vrstvy kůže. Nervová zakončení a cévy se nacházejí ve škáře a kutile. Tyto vrstvy jsou důležité pro senzorické vnímání. A pod nimi se nacházející spodní vrstva uchovává mimo jiné tuk.

Srst kočky

Z každé chlupové folikuly vyroste hlavní chlup, větší množství krycích chlupů a spodní srst, tedy tzv. posada.

U dlouhosrstých i krátkosrstých koček se délka srsti liší – u obou případů ale srst přejímá důležitou funkci: chrání tělo kočky díky izolační funkci před teplotními výkyvy. Navíc působí jako bariéra před zraněními, například ostrou větví při otírání se a potulování v přírodě, nebo chrání před odhodlaným kousnutím soukmenovce při boji.

kočka se škrabe za uchem

Problémy při výměně srsti a obnově pokožky

Kůže a srst jsou důležité, ale často přehlížené orgány Vaší kočky. Nezdravé změny poukazují často na hlouběji položené onemocnění nebo chybu ve stravování, mohou být ale i ukazateli přítomnosti nechtěného hmyzu či samotného onemocnění. Zpozornět bychom měli hlavně při nadměrném ztrácení srsti, zvýšeném škrabání se nebo olizování, vzniku lupů, krvavých strupů nebo neobvykle šupinaté kůži. Kožní poranění mohou být ukryta pod hustou srstí. Pokud některou z těchto změn pozorujete dlouhodobě, a to i mimo období, kdy se kočkám mění srst (tedy na jaře a na podzim), je návštěva veterináře na místě. Totéž platí, pokud nápadné změny na srsti jsou doprovázeny podivným chováním zvířete.

Srst a kožní onemocnění u koček: Diagnóza veterináře

Váš zvěrolékař si zpravidla prohlédne srst Vaší kočky pod lupou. Objevují se zmiňované symptomy jen na určitých místech nebo po celé ploše srsti? Vztahují se k nějakému poranění nebo ukazují na přítomnost parazitů? Pokud výsledek není jednoznačný, pomůže krevní test. Při něm bude problém přesněji identifikován a nedostatky odhaleny. Trpí-li Vaše kočka infekcí, ukáže to krevní obraz. Váš veterinář může kočce předepsat medikaci nebo doporučit změnu v jídelníčku.

Lupy, otevřené ranky či zplihlá srst mohou mít následující příčiny:

  • Parazity: kočky mohou být mimo jiné sužovány parazity jako jsou blechy, roztoči nebo klíšťata. Ale také endoparazité jako jsou červy mají vliv na srst a pokožku Vašeho čtyřnohého miláčka. U kočkách pohybujících se volně venku je často doporučována profylaxe vůči vnějším parazitům, obzvláště účinné jsou Spot-on přípravky, které jsou jednoduše nakapány na krk zvířete. Červy potom mohou zatěžovat celý organismus kočky, a proto je třeba v případě pozitivního nálezu ve stolici nasadit léčbu
  • Kožní plísně: kožní plísně jsou pro kočku nepříjemné, ale mohou ohrožovat i člověka a ostatní zvířata v domácnosti, jsou totiž přenosné. Pokud jimi Vaše kočka trpí, je nejdůležitější ze všech jedna věc: HYGIENA. Veterinář pak předepíše medikament buďto k vnějšímu nebo k vnitřnímu užití.
  • Nedostatečné stravování: komerční krmivo pro kočky obsahuje všechno, co kočka ke zdravému životu potřebuje – alespoň teoreticky. Každá kočka je jiná a především koťata, senioři nebo kočky s chronickými onemocněními potřebují ve většině případů více živin než ostatní. Nedostává-li kočka ve stravě dostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků, projeví se tento problém většinou právě na srsti, která je matná a lupenatá.  Prosím střežte se však toho, určovat jen tak naslepo, co kočce vlastně chybí. Pokud již vykazuje problémy, jedná se pravděpodobně o esenciální nedostatek, který musí být odstraněn cíleně. Teprve krevní obraz může jasně identifikovat, čeho se Vaší kočce nedostává.
  • Alergie: Alergie nejsou ve světě koček ničím neobvyklým – a lze je poznat taká právě díky změnám na srsti a pokožce.
  • Výměna srsti: Každý rok znova a znova ztrácí kočka hustou zimní srst nebo naopak získává teplý plyšový kožíšek do nastávajícího chladnějšího ročního období. Tohle je úplně normální a nejedná se o žádné onemocnění, nicméně mnohé kočky se těchto chvílích škrabou nebo mají zplihlou srst, aby se zbavily té již vypadané. Zde pomůže pouze pravidelné kartáčování a podávání doplňků stravy, které podporují obměnu srsti. Kočičí tráva nebo bezoárová pasta napomůže pak dál v rozpuštění spolykané srsti
  • Psychická onemocnění a stres: Olizuje-li se Vaše kočka přehnaně, rve-li si chlupy nebo vykazuje-li jiné podivné projevy, může se jednat o chronický stres nebo psychické onemocnění. Nejdříve však dochází k tomu, že jsou vyloučeny tělesné příčiny a teprve poté je třeba zvážit návštěvu psychoterapeuta.
tigrované kotě si olizuje přední tlapku

Doplňky stravy pro zdraví pokožky a pro hezkou srst

Jako prevence nebo na doporučení veterináře je možné kočce podávat i přípravky, které napomáhají dosažení hebké a lesklé srsti. Mnohé produkty obsahují kvasnice, které pomáhají při obnově buněk, dále taurin, který je esenciální aminokyselinou. Jako takový si jej kočky nedovedou samy vytvořit, a proto musí být tato aminokyselina podávána v jídle. Nedostatek taurinu se projeví nejdříve zplihlou srstí, pokud je však dlouhodobý, může vést k poruše v srdeční činnosti nebo slepotě. Případný přebytečný taurin je tělem normálně vylučován, proto jsou doplňky stravy s taurinem zpravidla zcela neškodné.

Mnoho šťastných společných chvil Vám i Vaší kočce!

V našem internetovém obchodě naleznete správné přípravky a krmivo pro vaši kočku. Prohlédněte si doporučené krmivo i doplňky, tyto produkty přispívají k lesklé srsti, zdravé kůži a dobře fungující látkové výměně.

Nejlépe hodnocené články

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: Psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. A lze spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou? V jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

Proč kočky předou a jak to dělají?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře - a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.