Snowshoe

Snowshoe leží na podlaze

Snowshoe poznáte podle výrazných modrých očí a bílé masky ve tvaru obráceného V.

V České republice není plemeno Snowshoe, pocházející z USA, příliš rozšířeno, ale jistě zde díky svému zajímavému vzhledu v kombinaci s jedinečným charakterem najde mnoho fanoušků. Vrh koťátek Snowshoe je vždy plný sladkých překvapení: Koťátka jsou v době narození celá bílá a postupně se vyvíjejí různá zbarvení. První barvy jsou viditelné asi deset dní poté, co maličká stvoření spatří světlo světa.

Historie

Tato krásná kočka se zrodila díky náhodě, jako celá řada dalších kočičích plemen. Koncem šedesátých let se chovatelce koček Dorothy Hinds-Daugherty ve Philadelphii v USA narodil vrh koťat od siamské kočky, která měla na tlapkách „sněžnice“. Další průběh uvádějí zdroje rozporuplným způsobem.

Některé zdroje uvádějí, že tento neobvyklý vzhled byl zpočátku vnímán negativně jako hříčka přírody. Nakonec byl požadován opak – charakteristické tmavé nohy siamské kočky namísto bílých „ponožek“ kočky Snowshoe. Zdánlivý problém byl vyřešen křížením krátkosrstých plemen (dvoubarevných amerických krátkosrstých) s kmenem siamským. Bylo vytvořeno nové plemeno, které bylo v USA známé a vyhledávané díky výrazným bílým tlapkám a typickou „obličejovou maskou“ ve formě obráceného „V“.

Podle jiných zdrojů byla chovatelka od začátku nadšena touto hříčkou přírody a tento krásný vzhled rozvíjela cíleným chovem. V 60. letech byla na výstavách představena kočka Snowshoe. Kráska s bílými tlapkami však byla uznána jako „experimentální plemeno“ až později. Až v roce 1974 americké chovatelské asociace CFF („Cat Fanciers Federation“) a ACFA („American Cat Fanciers Association“) zahrnuly kočku Snowshoe do svého seznamu plemen. Na konci 70. let to zpočátku vypadalo, jako by nově chované plemeno vymřelo, jelikož zbývala pouze čtyři registrovaná zvířata.

Naštěstí se podařilo nadchnout pro toto plemeno i ostatní chovatele. Po revizi standardů plemene a registračních pravidel byla Snowshoe uznána v roce 1982 CFS a v roce 1989 americkými chovatelskými asociacemi TICA a ACFA. Díky četným zprávám v odborném tisku získalo plemeno zaslouženou pozornost na mezinárodní úrovni. V České republice je stále relativně vzácné a je považováno za tajný tip.

Vzhled

Snowshoe je středně velká masivní kočka se štíhlou, ale zároveň silnou postavou, které vděčí svým siamským předkům. Krk je středně dlouhý, svaly silné, záda mírně zakřivená. Hlava této krásné kočky je posazena na těle klínovitého tvaru. Uši jsou velké a špičaté a oči ve tvaru mandle mají intenzivní modrou barvu. Její charakteristická tvář je ohraničena bílým obráceným „V“ a vyznačuje se vysokými lícními kostmi. Ocas je na konci tenčí, což podtrhuje její elegantní vzhled. U kořene je ocas naopak silný. Snowshoe kráčí životem na středně dlouhých až dlouhých rovných nohách.

Bílé „sněžnice“ na tlapách, díky nimž vděčí svému jménu, jsou na předních nohách méně výrazné než na zadních. Srst Snowshoe je stejná jako u jejích siamských předků. Zbarvení, která jsou zvláště oblíbené u milovníků Snowshoe, jsou seal a blue. Snowshoe je krátkosrstá kočka s odznaky a srstí přiléhající k tělu. Kočka s odznaky je kočka, jejíž srst je na těle světlejší, zatímco chladnější oblasti těla – tzv. points, jako je obličej, uši, nohy, ocas (a šourek) – jsou tmavší. Kočka Snowshoe se vyskytuje ve všech barevných varietách: červená, krémová, seal, modrá, čokoládová, lila, tabby (mourovatá, fawn, cinammon a želvovinová. Samice váží 2,5 až 5 kg, zatímco kocouři váží 4 až 6 kg.

Povaha

Kočka Snowshoe je sebevědomá a drzá, zvědavá, inteligentní a odolná. Zdá se však, že v sobě ukrývá dvě osobnosti. Na jedné straně je velmi citlivá a má značnou potřebu odpočinku, na druhé straně je nerada sama. Miluje přítomnost lidí, ale i jiných koček. Je proto ideální, pokud si pořídíte alespoň dvě kočky z jednoho vrhu.

Snowshoe většinou dobře vychází se psy. Jelikož si ráda hraje, je vhodná k dětem. Malé děti však mohou narušovat jeji potřebu odpočinku. Proto se tato konstelace spíše nedoporučuje. Protože jemná, citlivá kočičí bytost nemá ráda shon a především žádné hlučné prostředí! Snowshoe v mnoha ohledech obohatí a zpříjemní Váš život. Povaha jejích předků jí předurčila jedinečnou kombinaci: zvědavost a temperament siamské kočky s klidem a vyrovnaností americké krátkosrsté kočky. Potenciální majitelé by se měli podrobně zabývat požadavky tohoto plemene, aby byly spokojeny všechny zúčastněné strany. Dá se říci, že kočka Snowshoe je jako velmi citlivý člověk. Je důležité ji poskytnout prostředí a podmínky, které odpovídají jejich povaze.

Nejlépe se bude pravděpodobně cítit u majitele, který má podobnou potřebu odpočinku jako ona. Navíc je velmi sdílná. Má příjemný hlas. Osoba po boku Snowshoe by měla být velmi citlivá a měla by se umět vcítit do pocitů a potřeb této citlivé kočky. Dejte své kočce příležitost ukrýt se před intenzivními vnějšími podněty na chráněném místě nebo v kukani.

Zároveň by jí její lidský spolubydlící měl také nabídnout mnoho podnětů prostřednictvím společných her a prostřednictvím dobré společnosti. Nejlepší způsob, jak vzbudit její zvědavost a podnítit inteligenci, je hrát inteligenční hry. Snowshoe také potřebuje lovecké příležitosti, protože je dobrý lovec a ráda tento talent rozvíjí. Oceňuje také možnosti lezení. Nezbytné je proto škrabadlo s několika patry. Když kočka neloví, nehraje si ani nešplhá –  vyzařuje důstojný klid, který se přenáší i na její páníčky.

Výživa

Jako opravdová Američanka má Snowshoe ráda maso. Potřebuje poměrně velké množství tuku a bílkovin. Organismus kočky dokáže zpracovat pouze omezené množství sacharidů. Nadměrná konzumace sacharidů vede k nadváze a později i diabetu. V případě pochybností se vždy zeptejte veterináře, kterému důvěřujete. Rád Vám ohledně stravovacích návyků tohoto plemene poradí. Všechno ostatní rozhoduje Vaše kočka.

Vaše kočka Vám jistě dá najevo, zda jí chutná. Pro velikost porcí je důležité, mimo jiné, zda má kočka volný výběh nebo žije pouze v bytě a zda je sterilizovaná nebo vykastrovaná. Kočky rády jedí po celý den. Krmivo by proto mělo být vždy čerstvé a přístupné neustále. Neměli byste to přehánět s pamlsky. Je důležité dodržovat nutriční požadavky Vaší kočky.

Doposud byly u Snoeshoe zjištěny typická kočičí onemocnění, ale žádné zvláštní choroby specifické pro toto plemeno. S ohledem na původ se u Snowshoe nedá vyloučit náchylnost k onemocněním, která se často vyskytují u siamských koček. Již v raném věku by mělo být kotě očkováno proti kočičí chřipce a psince. Kočky žijící venku by také měly být očkovány proti vzteklině a leukóze. Nezapomeňte také na následné vakciny.

Seriózní chovatel plemene Snowshoe

Nekupujte koťata od tzv. „hobby chovatele“, který není členem chovatelského klubu. V inzerátech můžete někdy najít pochybné nabídky. Obvykle se vyznačují nápadně nízkou cenou a pocházejí od lidí, kteří chovají kočky bez detailních znalostí genetických souvislostí. Pokud si chcete pořídit kočku plemene Snowshoe, měli byste určitě kontaktovat renomovaného chovatele. Ten Vám může ukázat rodokmen kočky. To je jediný způsob, jak si můžete být jisti, že budete mít kočku, která není geneticky predisponovaná – a která má po všech stránkách dobrou šanci na zdravý život.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.

6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...