Selkirk Rex

Selkirk rex - kočka na černém pozadí

Selkirk rex - kudrnatá kočka.

Selkirk rex je jedním z mála plemen koček, která mají kudrnatou srst. Neobvyklý vzhled kočky v kombinaci s jemnou povahou dobývá srdce stále více milovníků koček.

Historie

Kočka selkirk rex má svůj původ v útulku pro zvířata v USA. V roce 1987 sem byl předán vrh koťat. Jedno z nich se však od svých pěti sourozenců lišilo natolik, že to ošetřovatele ohromilo. Kotě mělo kudrnatou srst – včetně vlnitých vousků – a jasně zelené oči. Šlo o spontánní mutaci srsti.

Pracovníci útulku informovali o neobvyklém svěřenci chovatelku perských koček Jeri Newmanovou. Newmanová se kočičky ujala a pojmenovala ji Miss Dipesto of Noface. Když Miss Dipesto dospěla, Newmanová ji zkřížila s černým perským kocourem a brzy se mohla těšit ze šesti malých koťat. Tři z nich měla hladkou srst, tři byla kudrnatá. Newmanová pojmenovala nové plemeno „selkirk rex“.

V následujících desetiletích se kočka selkirk rex pomalu, ale cíleně vyvíjela. I dnes je v některých sdruženích povoleno řízené křížení s jinými plemeny, například s britskou krátkosrstou nebo perskou kočkou. Mimochodem, kudrnatost se dědí autozomálně dominantním způsobem, což znamená, že kudrnatou srst mají i kříženci selkirk rexe. Pokud však zkřížíte dva křížence selkirk rexe, můžete získat koťata bez genu pro kudrnatou srst. Pouze v případě rodiče, který je nositelem homozygotního genu pro kudrnatou srst, budou mít všechna koťata kadeřavou srst.

Kočky rex

Kromě kočky selkirk rex existují i další kočky s kudrnatou srstí. Ta je však však způsobena jinými genetickými mutacemi. Patří mezi ně německý rex, devon rex, ale i cornish rex nebo nové plemeno LaPerm.

Název rex pochází z chovu králíků, kde se králíkům s podobnou srstí říká „králíci rex“.

Na chov koček rex se někdy pohlíží kriticky, a to tehdy, když mají kudrnaté i vousy, a ty jsou tedy kratší. Někteří ochránci zvířat kritizují, že je tímto způsobem omezená funkce vousů jako důležitého hmatového orgánu kočky.

Vzhled

Vzhled

Silná kudrnatá kočka

Nejvýraznějším znakem těchto koček je kudrnatá srst, která se může – ale nemusí – vyskytovat jak u dlouhosrstých, tak u krátkosrstých variant. Protože při křížení selkirk rexe se selkirk rexem mohou vzniknout i hladkosrstí potomci. Se svými kudrnatými sourozenci však sdílejí další vnější znaky. Plemeno je středně velké až velké s maximální tělesnou hmotností sedm kilogramů a má silnou kostru.

Kočka selkirk rex je tak největší z kudrnatých koček. Má silnou hlavu se širokými tvářemi, kulaté oči jsou poměrně široce posazené. Při pohledu z boku je viditelný stop.

Srst může být dlouhosrstá nebo krátkosrstá, povoleny jsou všechny barvy včetně vzorování, jako je tabby nebo point.

Povaha

Povaha selkirk rexe

„Kočka pes“

Kočka selkirk rex, pokud pochází od renomovaného chovatele, je přítulná a velmi přátelská kočka orientovaná na lidi. Miluje společnost svého člověka a téměř si vynucuje, aby ji hladil. Protože má tendenci svého majitele všude následovat, říká se jí také láskyplně „kočka pes“. S ostatními kočkami vychází obvykle skvěle, a pokud žije v bytě, měla by být chována pouze s další kočkou. Pokud si kočky tohoto plemene zvykly na mnoho věcí již jako koťata, snadno se přizpůsobí každodennímu životu svého člověka a nebojí se vysavače ani jízdy autem.

Zdravá strava

Zdravá strava pro selkirk rexe

Jako každá kočka je i selkirk rex masožravec a potřebuje stravu, která obsahuje hodně masa. Dobře vyvážené mokré krmivo s vysokým obsahem masa je ideální, aby Vaší kočce poskytlo všechny potřebné živiny. Dobré krmivo pro kočky by nemělo obsahovat obiloviny ani cukr.

Pokud chcete svou kočku rozmazlovat, dávejte jí zdravé pochoutky, například lyofilizované maso. Zejména pro domácí kočky může být zábavné, když je necháte, aby se každý den k části granulí „propracovaly“: například ve formě vyhledávacích her nebo inteligenčních hraček pro kočky. Pro výcvik klikrem můžete také použít zdravé granule.

Je však důležité, abyste zohlednili množství energie z hlediska celkové denní dávky. Dospělého selkirk rexe važte každých několik týdnů, abyste si včas všimli hrozící nadváhy a mohli jí čelit dříve, než bude Vaše kočka příliš tlustá.

Kočka by měla mít vždy volně k dispozici čerstvou vodu – obzvláště oblíbené jsou fontánky pro kočky, které mohou motivovat Vašeho chlupáče ke zdravému pití.

Zdraví

Zdraví

Selkirk rex je považován za zdravé plemeno – pokud pochází od renomovaného chovatele. V každém případě chovatel nechá chovná zvířata před jejich využitím v chovu vyšetřit na PKD (polycystickou chorobu ledvin). Jedná se o onemocnění ledvin, které se často vyskytuje u perských a britských krátkosrstých koček. Proto je touto nemocí ohrožena i kočka selkirk rex, která má tato plemena za předky. Dodržujte pravidelný plán očkování a poraďte se s veterinářem o nutném odčervení. Kočka selkirk rex se může dožít věku 15 i více let.

Péče o srst

Péče o srst

Úprava měkké srsti je obvykle nenáročná – jak u krátkosrsté, tak u dlouhosrsté kočky. Kartáčujte kočku selkirk rex alespoň jednou týdně. Během výměny srsti to může být nutné častěji. Krátkosrsté kočky mají také rády péči o srst. Pokud je na to zvyknete už jako koťata, Vaše kočka se naučí, že je to příjemný rituál.

Mimochodem: může trvat až do dospělosti, než bude mít Váš selkirk rex typickou kudrnatou srst. Rostoucí koťata jsou často postižena i vypadáváním srsti, ale to obvykle není důvod k obavám. Pokud máte pochybnosti, poraďte se o tom s chovatelem, který pravděpodobně zná toto přechodné období od rodičů.

Pravidelně také prohlížejte uši kočky – u hustě osrstěných uší je často obtížnější rozpoznat nečistoty nebo hrozící infekce. Zejména u starších koček byste měli pravidelně kontrolovat drápky, protože pokud si je kočka na škrabadle méně brousí nebo se pohybuje na příliš měkké podlaze, nedochází k jejich pravidelnému opotřebení. Pokud jsou drápy příliš dlouhé, kočka se může bolestivě zachytit nebo drápy mohou dokonce prorůst do polštářků tlapek. Zkraťte je nůžkami na drápy, abyste předešli zranění.

Je pro mě selkirk rex vhodný?

Je pro mě selkirk rex vhodný?

Kočka selkirk rex je pro Vás vhodná, pokud jí můžete nabídnout kočičí společnost a prostředí vhodné pro kočky. Pak nebude vadit, když budete několik hodin denně mimo domov. Ideální je balkon zabezpečený sítí pro kočky nebo dokonce zabezpečená zahrada, kde mohou Vaše kočky bezpečně prozkoumávat okolí. Pokud máte děti, dbejte na to, aby měla kočka vždy místo, kam se může uchýlit (například kočičí tunel), protože mnoho koček tohoto plemene dává přednost klidu. Naučte malé děti chovat se ke svým čtyřnohým kamarádům s respektem.

Než si pořídíte pár koťat, promyslete si, kdo se o ně bude starat, až budete na dovolené. Dobrá by byla například sousedka, která je alespoň dvakrát denně navštíví a dá jim jídlo a pohladí je. Pokud chcete dát koťata do kočičího hotelu nebo ke známým, je vhodné to s mladými kočkami nacvičit – například přes víkend. Zejména kočičí páry, které jsou na to zvyklé od útlého věku, s tím obvykle nemají problém a Vy můžete v klidu cestovat.

Selkirk rex a alergie

Některé kočky jsou označovány jako „vhodné pro alergiky“ – někdy k nim patří i selkirk rex. Někteří lidé, kteří jsou alergičtí na jiné kočky, na kočku selkirk rex nereagují. To však neznamená, že to platí pro každého. Než si k sobě pořídíte pár koček, pro jistotu se předem poraďte se svým lékařem. Ve spolupráci s příslušným chovatelem si můžete ověřit, zda nejste na kočky alergičtí, a to prostřednictvím několikahodinové návštěvy a vzorků srsti, které před rozhodnutím poskytnete svému lékaři.

Základní vybavení

Zatímco čekáte na své nové zvířecí spolubydlící, můžete se na ně připravit. Postarejte se, aby Vaše kočka selkirk rex měla vše, co potřebuje. To zahrnuje škrabadlo na snadno přístupném místě, různé misky a případně fontánku na pití, pohodlné deky nebo pelíšky, přepravní box a kočičí toaletu pro každou kočku. Neměly by chybět ani hračky a lopatka na stelivo. Vaše kočka bude také potřebovat kartáč na úpravu srsti. Vždy byste měli mít zásobu kvalitního krmiva a savého steliva.

Než se rozhodnete pro nového zvířecího spolubydlícího, je vhodné zvážit nejen vysokou pořizovací cenu jedné nebo dvou koček od chovatele, ale také provozní náklady. Kromě toho je třeba počítat s náklady na pravidelné veterinární prohlídky, které se v případě nemoci mohou rapidně zvýšit.

Kde najdu selkirk rexe?

Nehledejte v pochybných inzerátech, kde jsou levně inzerovány „kočky pro alergiky“, ale obraťte se na renomovaného chovatele. Ti mohou také nabízet kočky v inzerátech, ale budoucí majitele svých koťat si pečlivě vybírají – jde jim přece o blaho koček, a ne o rychlý výdělek. Nikdy nekupujte kotě ze soucitu, protože poptávka reguluje nabídku. Protože se koťata hodně učí od své matky, chovatel by je neměl dávat do nových domovů dříve než ve 12. týdnu, lépe až od 16. týdne života. Poté jsou čistotná, několikrát očkována, preventivně odčervena a do nového domova přicházejí s čipem a s příslušným očkovacím průkazem.

Tip: Pokud může být kočka i trochu starší, hledejte svou vysněnou kočku v útulku. Čas od času tam můžete najít kudrnaté krásky, které hledají nový domov. Některé organizace na ochranu zvířat se zaměřují na kočky určitého plemene v nouzi – pokud v místním útulku nenajdete to, co hledáte, poohlédněte se po nich.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka se stala jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. V Evropě si získává stále větší oblibu. Je to díky její přirozenosti, robusnosti a hravé povaze.

7 min

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku, která svou klidnou a vyrovnanou povahou dokonale doplní Vaši rodinu? Britská krátkosrstá kočka by mohla být Vaší volbou. Náš portrét plemene Vás podrobně seznámí s krátkosrstými kočkami z Velké Británie.

6 min

Ragdoll

Kočka, která se podobá hadrové panence? Ne tak docela! Ale zcela jistě je ragdoll plemenem pro příznivce siamských a jiných „colourpoint“ koček. Něžní obři Vás nepřesvědčí jen svou nádhernou srstí, neobyčejnou barvou a jasně modrýma očima...