Goldendoodle

golden doodle im grass

Der Golden Doodle zählt zu den derzeit besonders beliebten Designer Dogs.

Goldendoodle není psí plemeno, ale kříženec zlatého retrívra a královského nebo malého pudla. Kříženec, který je označován jako „pes pro alergiky“ s nenáročnou péčí, se stejně jako labradoodle těší stále větší oblibě mezi milovníky psů.

Vzhled: mnoho možností

Vzhled goldendoodla se může velmi lišit, protože neexistuje žádný standard. Někdy psi vypadají spíše jako pudl, jindy spíše jako zlatý retrívr. Mnoho goldendoodlů vypadá jako plyšoví medvídci na čtyřech tlapkách. Srst může být rovná nebo kudrnatá, většinou je středně dlouhá.

Velikost, hmotnost a postava goldendoodla

U velikosti je rozhodující, jaká varianta pudla je zastoupena mezi rodičovskými zvířaty. Podle toho mohou štěňata i různě vyrůst. Goldendoodle může mít výšku v kohoutku mezi 30 a 75 cm a k tomu odpovídající hmotnost.

Goldendoodlové jsou obvykle v barvě krémové, černé, hnědé nebo mají srst v různých odstínech. Většinou se jedná o štíhlé a atletické psy, ale samozřejmě i v tomto ohledu existují odchylky, zejména pokud mezi předky byli silní zlatí retrívři.

Povaha: přátelský a s chutí k práci

Pudlové i zlatí retrívři jsou obvykle přátelští, společenští psi, kteří rádi žijí v rodině – pokud jsou dostatečně vytíženi.

Zejména v posledních letech je zlatý retrívr stále častěji mylně označován za pohodlného společníka. Proto dnes můžeme vidět mnoho nedostatečně zaměstnaných zlatých retrívrů, jak ztěžka jdou za svým majitelem, již značně obtloustlí a znudění. To vůbec neodpovídá jejich skutečné povaze, protože zlatý retrívr je ve skutečnosti pracovní pes. Aby byl vyrovnaný, měl by být dostatečně vytížený.

Goldendoodle: přátelský, tolerantní pes

Co znamenají povahy pudla a zlatého retrívra pro goldendoodla? S goldendoodlem získáte většinou přátelský a společenský „balíček plný překvapení“, kde – jako u každého psa – hodně záleží na fázi vtiskávání a socializaci.

Přečtěte si více o výchově štěňat!

Goldendoodle - dvě štěňata © Vickey / stock.adobe.com
Mladí goldendoodlové spojují vlastnosti svých rodičů – pudlů a zlatých retrívrů.

Zdraví

Rozsáhlá zdravotní péče nutná

Můžete se dočíst, že kříženci jsou zdravější a méně postižení dědičnými chorobami než psi s rodokmenem. To však nemusí být nutně pravda, protože seriózní chovatel čistokrevných psů přikládá komplexní zdravotní péči velký význam. Čistokrevní psi jsou častěji nemocní jen tehdy, když chovatelé kladou větší důraz na peníze než na zdraví svých štěňat.

Dědičnost zdravotních problémů

Nyní je to bohužel i případ mnoha goldendoodlů, že jejich zdraví není nejlepší. Naopak se mnohdy spíše spojí to problematické z obou plemen. Důvodem je skutečnost, že pro chov kříženců nejsou k dispozici téměř žádní špičkoví psi obou plemen. Úspěšný a zodpovědně odchovaný zlatý retrívr se zdravými kyčlemi bude buď využit pro chov zlatých retrívrů, nebo bude v rukou opravdového milovníka plemene.

Navíc kvůli k velkému počtu zlatých retrívrů existuje řada množitelů, kteří se chytají tohoto trendu a chovají bez vysokého důrazu na temperament a zdraví a také bez papírů, takže plemeno může být od počátku postiženo problémy.

Náchylnost k dysplazii kyčelních kloubů a další nemoci

Oba rodiče goldendoodla by měli být testováni na typické choroby plemene, než spolu budou mít potomky. Velcí pudlové, stejně jako zlatí retrívři, mohou být náchylní k dysplazii kyčelních kloubů (DKK). Proto by chovatel měl mít doklad o zdravých kyčlích rodičů.

Může se také vyskytnout progresivní atrofie sítnice (PRA), kterou lze vyloučit genetickým vyšetřením, a onemocnění ledvin. Goldendoodlové mohou mít také problémy s kůží a srstí, protože se jedná o směs srsti pudla a zlatého retrívra.

Délka života je silně závislá na plemenných liniích. Pokud goldendoodle pochází od zdravých rodičů, může se dožít až 15 let.

Strava

Strava goldendoodla

Goldendoodle, stejně jako každý jiný pes, potřebuje kvalitní krmivo, které by se mělo skládat především z masa. Vyberte si mokré krmivo nebo granule s vysokým obsahem masa. Krmivo by nemělo obsahovat obiloviny ani cukr.

Goldendoodlovi chutná

Ve štěněcím věku potřebuje váš společník až čtyři porce denně, zatímco dospělý goldendoodle si vystačí se dvěma jídly. Váš čtyřnohý přítel by měl mít vždy možnost krátkého odpočinku po jídle – předejdete tak nebezpečné torzi žaludku.

Zatímco pudlové mají problémy s váhou jen zřídka, někteří zlatí retrívři mají sklon k žravosti a rádi přibírají. Vaším úkolem je tomu zabránit. Važte dospělého psa každých čtrnáct dní, abyste rychle zjistili změny hmotnosti a odpovídajícím způsobem jim čelili.

Správná odměna pro gurmány

Pokud dáváte pamlsky, vybírejte zdravé pochoutky, jako je lyofilizované maso nebo pamlsky pro péči o zuby. Nezapomeňte však, že i malá hra nebo pohlazení je dobrou odměnou – bez kalorií a nákladů! Váš goldendoodle by měl mít vždy k dispozici čerstvou vodu.

Wolf of Wilderness Adult “Wild Hills” – kachna

  • se spoustou čerstvého křehkého kuřecího masa
  • vhodné i pro psy citlivé na výživu
  • receptura bez obilovin

Péče

Péče je otázkou typu

Péče o goldendoodla může být náročná. Tvrzení o struktuře srsti nelze zobecnit. Jestliže váš pes nelíná, budete ho muset pravidelně trimovat nebo stříhat. Pokud v této oblasti nemáte zkušenosti, je nejlepší obrátit se na psího kadeřníka. Goldendoodlové s dlouhou srstí mohou v závislosti na typu srsti snadno plstnatět. Proto je každých několik dní pečlivě vyčesávejte.

Správná péče o uši a drápy

Po každé procházce byste také měli zkontrolovat, zda se do srsti nezachytily drobné větvičky nebo listy. Možná objevíte i nezvaného hosta v podobě klíštěte. Toho se zbavíte pomocí kleští na klíšťata.

Dbejte také na pravidelnou péči o uši. Udržujte oči psa bez pramenů chlupů, které by je mohly dráždit. Každých několik týdnů zkontrolujte drápky vašeho goldendoodla. V případě potřeby je včas zastřihněte speciálními nůžkami na psí drápy.

Přečtěte si více o parazitech u psů: odstraňování klíšťat a blech!

Aktivity

Zaměstnání: goldendoodle je vždy rád u toho

Zdravý goldendoodle se hodí k mnoha úkolům. Agility, dog dancing, triky – do všeho se rád zapojí. Dbejte na to, aby byl s ohledem na jeho tréninkovou kondici stále zaměstnán. Se psími sporty by se mělo začít až v době, kdy je goldendoodle plně vyvinutý, aby nedošlo k poškození kloubů a kostry.

Do vody

Goldendoodle si s vámi samozřejmě užije i rozsáhlé procházky v přírodě. Vzhledem k tomu, že většina psů tohoto typu je společenská a chytrá, jsou vhodní i pro výcvik terapeutických psů. Pudl i zlatý retrívr mají v genech práci s vodou, takže mnoho goldendoodlů ocení možnost plavat.

Goldendoodle u moře © everydoghasastory / stock.adobe.com
Goldedoodle je rád aktivní.

Pes pro alergiky

Pes pro alergiky?

Pokud jste alergičtí na zvířecí srst, nelze předvídat, zda budete moci bezstarostně žít s goldendoodlem. Na rozdíl od pudla může kříženec línat.

To však nemusí být rozhodující: alergeny nejsou pouze v srsti, ale spíše ve slinách a v šupinkách kůže psa. Nelínající psi mohou být při mírných alergiích výhodou, ale ne zárukou.

Předběžný test u chovatele

Pokud nejste na štěně alergičtí, neznamená to bohužel jistotu. Štěňata alergeny téměř nevylučují. Bylo by lepší strávit několik hodin v domácnosti chovatele v blízkosti obou rodičů. Tak zjistíte, zda se u vás projeví příznaky. V případě pochybností požádejte o radu svého lékaře nebo dermatologa.

.

Chov

Je pro mě goldendoodle vhodný?

Goldendoodlové jsou přátelští rodinní psi, pokud jsou dostatečně zaměstnáni. Velkou roli však hraje také fáze vtiskávání a socializace psů a může být obtížné najít zodpovědného chovatele.

Následující informace platí pro všechny psy, ale pro designové psy obzvlášť: i psi s plyšovým vzhledem mají své potřeby, ale jejich majitelé si to ne vždy uvědomují. Pokud se goldendoodlové nudí, mohou se u nich objevit problémy s chováním, dokonce i agresivní chování. Nenechte se zmást plyšovým vzhledem: goldendoodle je aktivní, sportovně založený pes.

Mírumilovný ke kočkám i k dětem

Pokud je dostatečně vytížený, je vhodný jako rodinný pes. Přesto by s ním malé děti nikdy neměly být bez dozoru. Kromě toho by měl mít vždy místo, kam se může uchýlit, když chce mít svůj klid. Kočky se s goldendoodlem obvykle dobře snášejí. Nejlepší je, když je pes na kočky zvyklý již od štěněte. Tito kříženci nejsou vhodní jako hlídací psi, protože ani pudl, ani zlatý retrívr nevykazují velké hlídací ambice.

Goldendoodla lze dobře chovat i ve velkém bytě ve městě, pokud s ním trávíte hodně času venku. Mějte však na paměti, že po schodech by měl běhat jen příležitostně. Ideální by byla také oplocená zahrada.

Je goldendoodle vhodný pro začátečníky?

Toto plemeno je v podstatě vhodné pro začátečníky. Před pořízením psa si promyslete, jak budete zvládat jeho zaměstnání a péči. Odhadněte náklady, které vám budou pravidelně vznikat. Pokud je goldendoodle vaším prvním psem, kromě ceny štěněte budete muset zaplatit také za základní vybavení, od misky až po zabezpečení psa pro přepravu v autě.

Kde najdu goldendoodla?

Když se vydáte hledat goldendoodla, rychle zjistíte, že je velmi obtížné najít renomovaného chovatele. Pouze u několika z nich jsou rodiče obou plemen vyšetřeni na typické nemoci a procházejí testem vhodnosti pro chov.

Mnoho chovatelů goldendoodlů cítí příležitost, jak na tomto chlupatém kříženci rychle vydělat. Od takových „chovatelů“ si psa nekupujte.

Alternativy ke goldendoodlovi

Zeptejte se sami sebe, zda to vůbec musí být goldendoodle – nebo zda by pro vás nebyl stejně vhodný pudl či zlatý retrívr. Zejména pudlové mají neprávem vytvořenou image psů pro babičky: nelínají, jsou velmi chytří, hraví a existují ve čtyřech různých velikostech.

Pokud však chcete goldendoodla, hledejte renomovaného chovatele, který vám poskytne informace o zdravotní péči. Marketingových výroků typu „pes pro alergiky“ by se měl takový chovatel zdržet.

Pokud to nemusí být zrovna štěně, můžete psa najít i v útulku pro zvířata. Podobní kříženci se vyskytují i zde – často od majitelů, kteří měli o designovém psovi zcela jiné představy a pak byli svým psem zaskočeni.

Historie „designového psa“

Goldendoodle je jedním z „designových kříženců“, kteří jsou v současné době v módě. Základní myšlenka vznikla v 80. letech 20. století. Wally Conron chtěl v Austrálii vyšlechtit vodicího psa pro alergiky. K tomuto účelu měl k dispozici osvědčené asistenční psy: labradorské retrívry. Conron se domníval, že by je bylo možné zkřížit s nelínajícím pudlem a získat tak vodicího psa vhodného pro alergiky.

Vše je otázkou marketingu

Zpočátku se pro vzniklé křížence nenašli žádní zájemci, to se ale změnilo, jakmile bylo na světě jméno, které se dalo použít k reklamě: o plyšově vypadajícího „labradoodla“ se najednou zajímalo mnoho lidí.

Nejenže se však tento kříženec stal náhle slavným – stalo se něco, co Wally Conron v žádném případě nezamýšlel. Jeho „vynález“ připravil půdu pro skutečnou vlnu designových psů. A tím se dostáváme ke goldendoodlovi, který je také jedním z nových „designových psů“ a je křížencem zlatého retrívra a pudla.

Goldendoodle je kříženec

Ačkoli někteří goldendoodlové vypadají roztomile, zůstávají pořád kříženci. Ze strany velkých asociací není v dohledu žádná možnost uznání nového plemene. Aby získali goldendoodla, kříží chovatelé v ideálním případě vždy pouze čistokrevné pudly a čistokrevné zlaté retrívry.

Je to proto, že když se obě plemena spojí, pouze u první generace lze do určité míry předvídat, jaké vlastnosti budou mít štěňata. Pro druhou generaci to však již neplatí. To znamená: pokud zkřížíte dva goldendoodly, je obtížné předpovědět, jaké vlastnosti budou mít štěňata.

Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.