Tibetský španěl

tibet spaniel

Der Tibet Spaniel ist ein freundlicher Familienhund.

Tibetský španěl, kterého jeho příznivci láskyplně nazývají „Tibbie“, je sympatický malý pes, který si právem získává srdce stále většího počtu milovníků psů. Přátelský a hravý čtyřnohý kamarád původem z Tibetu je vhodný pro rodiny i pro starší pejskaře.

Vzhled: zmenšenina lva

Lví – pardon, psí – síla stlačená do maximálně 7 kilogramů: tibetský španěl patří mezi pejsky nazývané „malí lvi“. Vyzařuje sílu a důstojnost odpovídající jeho dlouhé historii. Předpokládá se, že již před staletími mělo toto plemeno podobný vzhled jako dnes.

Tibetského španěla zdobí hedvábná, středně dlouhá krycí srst na husté jemné podsadě. Zejména psi mají často bujnou hřívu – podobnou hřívě skutečných lvů. Tibetští španělé se vyskytují téměř ve všech barevných variantách. Uši jsou svěšené a nepřiléhají k lebce. Ocas je vysoko nasazený. Psi ho nosí stočený nebo přes hřbet.

Jak velký je tibetský španěl?

Výška tibetského španěla v kohoutku je přibližně 25 cm. Délka těla je o něco větší než výška.

Povaha: tibetský španěl je přátelský a chytrý

Tibetský španěl je veselý a nekomplikovaný společenský pes, který je skvělým spolubydlícím. Je chytrý, sociálně snášenlivý vůči zástupcům svého druhu a většinou i vůči ostatním domácím mazlíčkům.

Když už mluvíme o jiných domácích mazlíčcích – někteří říkají, že tibetský španěl je pes podobný kočce. Rád totiž skáče po pohovkách nebo stolech, aby odtud vše sledoval. Mnoho tibetských španělů se rádo schoulí na klíně svých majitelů.

Toto chování vychází také ze skutečnosti, že tibetští španělé rádi sedávali na klíně mnichů v klášterech, když meditovali. Příjemný zdroj tepla pro obě strany.

Tento společník je vždy věrný své rodině. Vytváří si velmi úzké pouto se svým pánem, zatímco k cizím lidem je spíše odtažitý. Tibetský španěl je vhodný jako hlídací pes, protože spolehlivě hlásí neobvyklé zvuky.

Navzdory své oddané a přátelské povaze si tibetský španěl vždy zachovává okouzlující dávku svéhlavosti a nikdy se nechová podlézavě. I zde se opět objevuje paralela se lvem či kočkou.

schwarz tibet spaniel © Dogs / stock.adobe.com
Der Tibbie ist sehr intelligent und hat große Freude am Lernen.

Výchova: radost z učení

S důsledností a potřebným know-how je výchova tohoto malého chytrého psa snadno zvládnutelná pro každého opravdového milovníka psů. Tibetský španěl může být sice v některých věcech trochu tvrdohlavý, ale především je velmi loajální, inteligentní a rád se učí.

Kurzy pro štěňata a následné tréninky v psí škole jsou ideální pro další socializaci vašeho štěněte a vytvoření sehraného týmu.

Tibetského španěla byste měli zaměstnat způsobem odpovídajícím jeho druhu, aby se nenudil. Pro tento účel je obzvláště vhodné cokoli, co je zároveň výzvou i pro jeho malou hlavičku. Vyzkoušejte například agility pro malé psy nebo dog dancing. Tibetský španěl není žádný vytrvalý běžec. Kromě času na hru a zábavu myslete i na pravidelný odpočinek.

Chov

Chov: Je pro mě tibetský španěl vhodný?

Tento pes je pohodový společník, který bude vyhovovat mnoha milovníkům malých psích plemen. Při dostatku pohybu se cítí dobře i v městském bytě. Má rád děti a dobře vychází také s kočičími mazlíčky, pokud si na ně opatrně zvykne. Je obohacením pro rodiny i jednotlivce nebo seniory.

K chovu tohoto psa není potřeba mnoho zkušeností se psy. Je vhodný i pro začátečníky. Nehodí se však pro lidi, kteří musí svého psa nechávat častěji samotného. Místo toho si tohoto šikovného společníka můžete jednoduše vzít s sebou do práce.

Tento malý pes vás může často bez problémů doprovázet i na dovolené. V dnešní době stále více hotelů povoluje hostům zvířecí mazlíčky jako doprovod, pokud jsou dobře vychovaní. Protože tibetský španěl nerad zůstává sám, je pro něj stejně nejlepší, když s vámi může být i na dovolené.

Před nastěhováním tibetského španěla byste také měli zvážit náklady s tím spojené. K ceně psa od chovatele je třeba připočítat základní vybavení od pelíšku přes vodítko až po kleště na drápky.

Kromě toho samozřejmě vznikají pravidelné výdaje za kvalitní krmivo, daň ze psa a pojištění odpovědnosti za psa a také pravidelné návštěvy veterináře. V neposlední řadě je třeba si před konečným rozhodnutím uvědomit, že pes je také časově náročný a v následujících letech bude vyžadovat hodně vaší pozornosti, včetně času na procházky za každého počasí.

Péče

Péče: jednoduchá a nekomplikovaná

Přestože vypadá poměrně bujně, rovná srst tibetského španěla nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Nádhera srsti je méně výrazná než u ostatních tibeťanů. Je tu však i malá nevýhoda: tento pes líná více než jeho tibetští příbuzní.

Alespoň jednou týdně ho vyčesávejte nebo kartáčujte, abyste zabránili plstnatění. Potřebujete k tomu hřeben a nejlépe kartáč na odstraňování plstnaté srst. Během línání je vhodné tibetského španěla česat častěji. Tímto způsobem se také v domácnosti uvolňuje méně chlupů.

Svěšené uši jsou kvůli teplému a vlhkému klimatu náchylnější k zanesení a zánětům. Při česání tedy zkontrolujte uši a oči a v případě potřeby je vyčistěte speciálním čističem na uši a oči. Zejména u starších psů má smysl také pravidelně kontrolovat drápky. Pokud jsou příliš dlouhé, je potřeba je zkrátit pomocí kleštiček na drápky pro psy.

Někteří majitelé zvykají již svá štěňata na čištění zubů speciálním psím zubním kartáčkem a pastou. Může se to zdát namáhavé, ale je to vynikající prevence zubního kamene. Tím zajistíte dobrou péče o zuby.

Výživa

Strava: zvažte potřebu energie

Tibetští španělé váží jen do sedmi kilogramů a jejich energetické nároky jsou ve srovnání s většími psy odpovídajícím způsobem nízké. Je důležité, abyste vybírali vysoce kvalitní krmivo s vysokým obsahem masa. Protože váš čtyřnohý kamarád je masožravec, je závislý na odpovídajícím kvalitním krmivu. Dbejte na to, aby bylo maso ve složení deklarováno jako první položka.

Dospělého tibetského španěla pravidelně važte, abyste včas předešli jeho nadváze nebo podváze. Zvláště u tak malého psa je důležité započítat pamlsky do denní krmné dávky a v ideálním případě podávat pouze zdravé pamlsky – například pamlsky pro péči o zuby.

Ujistěte se, že jste opatrní při změnách krmiva. Protože malí čtyřnozí kamarádi mohou na neznámé jídlo reagovat průjmem nebo zvracením. Dbejte také na to, aby měl váš mazlíček vždy volně k dispozici dostatek pitné vody.

Zdraví

Zdraví: robustní malý pes

Existují nemoci, ke kterým mohou mít tibetští španělé predispozice. Patří sem například progresivní atrofie sítnice (PRA), oční onemocnění, při kterém sítnice pomalu odumírá. Jedná se o dědičné onemocnění, které téměř vždy vede k úplné slepotě psa. Nyní již existuje genetický test – zodpovědní chovatelé vhodnou selekcí riziko PRA v maximální možné míře vylučují.

Zdraví tibetští španělé jsou velmi robustní a vzhledem ke svému drsnému původu nejsou příliš citliví na počasí. Sníh a mráz v zimě toto plemeno zvládá skoro stejně tak dobře jako horko v létě. Že byste měli svému psovi v létě dopřát místo ve stínu a také nenechávat toto plemeno v horku v zamčeném autě, se rozumí samo sebou.

Jakého věku se tibetští španělé dožívají?

Tibetský španěl je v zásadě robustní pes s průměrnou očekávanou délkou života 13 až 16 let.

Chov a koupě: Kde lze najít tibetského španěla?

Pokud chcete mít doma tibetského španěla, určitě se obraťte na chovatele, kteří chovají v klubu. Při hledání vám pomůže internet. Buďte však opatrní, protože i zde najdete spoustu údajných chovatelů, kteří chtějí na plemeni pouze co nejvíce vydělat.

Nejjistější bude, když se obrátíte na speciální sdružení, například pro tibetská plemena psů. Najdete zde nejen tipy na plemeno samotné, ale také informace o chovatelích, kteří jsou členy klubu.

Ti by vám měli nejen umožnit návštěvu štěňat i jejich rodičů u sebe doma, ale také otevřeně odpovídat na otázky týkající se zdravotní péče o štěňata.

Váš nový člen rodiny se k vám nastěhuje nejdříve ve věku osmi týdnů a poté bude několikrát odčerven, očipován a očkován. Nezapomeňte na přeočkování. Štěně má v zavazadle také pas zvířete v zájmovém chovu a často i malou zásobu krmiva, které zná, a také oblíbenou hračku nebo plyšovou deku.

Ti, kteří by se chtěli ujmout staršího tibetského španěla, najdou v klubech pro toto plemeno správnou kontaktní osobu. Často totiž umisťují čtyřnohé kamarády, kteří hledají nový domov. Předem se dobře informujte o příslušném Tibbie nebo jeho kříženci a porovnejte jeho minulost s vlastními možnostmi, abyste se rozhodli, zda máte potenciál stát se nejlepšími přáteli.

zwei tibet spaniel © Antje Lindert-Rottke / stock.adobe.com
Achten Sie beim Kauf eines Tibet Spaniels, dass er von einem seriösen Züchter stammt.

Historie: kořeny z dávné minulosti

Stejně jako lhasa apso nebo shih-tzu patří i tento čtyřnožec k takzvaným buddhistickým lvím psům. V Tibetu jsou již po staletí ceněni jako chrámoví strážci. Tibetský španěl se však v porovnání se svými příbuznými vyskytoval častěji i mezi venkovským obyvatelstvem. V chrámech bylo povoleno používat jen obzvlášť krásné exempláře tohoto plemene.

Již středoasijské prameny z dynastie Čchin (225–206 př. n. l.) svědčí o existenci předků těchto psů, o nichž se předpokládá, že se během tisíců let příliš nezměnili. V samotném Tibetu je tento čtyřnohý kamarád zmiňován teprve od vývoje tibetského písma kolem roku 630 našeho letopočtu. Existuje také řada bronzových a keramických děl zobrazujících psy podobné tibetskému španělovi. Je také možné, že se tibetský španěl dostal do Evropy dříve a stal se předchůdcem plemen jako papillon a podobně.

První oficiální vrh tibetského španěla v Evropě se uskutečnil v roce 1895 ve Velké Británii, která také drží nad Tibbiem patronát. V Evropě však toto plemeno zůstávalo dlouho téměř neznámé a chovalo ho jen několik znalců. Jejich úsilí o tibetského španěla vzalo za druhé světové války náhlý konec. Po skončení války se však evropské chovatelské snahy opět rozhořely. Milníkem pro nový vývoj v rámci plemene se stali „španělé“ dovezení z Tibetu.

Po obnovení standardu v roce 1959 bylo plemeno uznáno FCI jen o dva roky později. Mimochodem, navzdory svému jménu tibetský španěl ve skutečnosti není žádný španěl. Nikdy totiž nebyl používán při lovu. Stejně jako vzhledově velmi různorodí lhasa apso, tibetská doga a tibetský teriér patří k tibetským psům, z nichž je nejmenší.

Související články
Nejlépe hodnocené články
11 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

9 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.