Péče o zdraví kočky

Kočky jako "divocí" domácí mazlíčci onemocnění často záměrně skrývají, aby neukazovaly slabost. Mohly by se tak stát snadnou kořistí pro jiná zvířata. I pro majitele je pak často problematické rozpoznat, kdy se jejich mazlíček necítí dobře. Čtěte více

3 min

5 tipů, jak pomoci kočce zvládnout extrémní horko

Mnoho koček si užívá, když jim teplé slunce hřeje do jejich kožíšku, ať už na balkóně nebo na střeše. Zejména v letních dnech a při extrémních teplotách dosahují i kočky svých limitů. Následkem může být úžeh nebo úpal. Těchto pět tipů Vám prozradí, jak můžete během horkých letních dnů chránit Vaši kočku.

4 min

Alergie na kočky

Máte rádi kočky, ale v jejich přítomnosti vždy kýcháte? Příčinou může být alergie na kočky. Zde se dozvíte, jak se můžete zbavit nepříjemných příznaků alergie a znovu se nerušeně mazlit se svou kočkou.

3 min

Anatomie kočky

Ať už z jakékoli výšky, kočky ovládají umění přistát téměř vždy na čtyřech tlapkách. Tuto zvláštní schopnost mají tato elegantní zvířata díky své důmyslné tělesné stavbě. Důvodem je dokonalá souhra určitých svalů a kostry. Zde se dozvíte vše o anatomii kočky.

3 min

Antikoncepce pro kočky: jaké jsou možnosti?

Kočky jsou úžasná stvoření. Komu nezaplesá srdce při pohledu na malá, choulící se koťátka? Ovšem zároveň žijeme v době přeplněných útulků pro zvířata. Proto si je mnoho majitelů koček vědomo toho, že existuje nespočet důvodů, proč kočce v zabřeznutí zabránit. Kastrace provedená veterinářem je jedním z nejčastěji prováděných ochranných opatření. Toto řešení ovšem nejde vzít zpět. Naštěstí existují i jiné způsoby, které mohou kočky na určitou dobu chránit, například antikoncepce pro kočky.

4 min

Ataxie u koček

Ataxie (porucha pohybu) je příznak – tedy reakce organismu na primární příčinu. V tomto článku se dozvíte, proč se ataxie u koček může objevit a jaká je prognóza.

4 min

Dehydratace u koček: přijímá moje kočka dostatek tekutin?

Říká se, že my, majitelé koček, bychom měli vypít asi dva až dva a půl litru vody denně. Ne vždy to dokážeme, takže někdy večer trpíme bolestmi hlavy nebo máme špatnou náladu. Ale kolik tekutiny musí pít naše kočky, aby netrpěly nedostatkem? A jak zjistím, zda moje kočka pije dost nebo je dehydratovaná? Poskytneme Vám všechna důležitá fakta a tipy týkající se dehydratace u koček.

4 min

FIP u koček (infekční peritonitida u koček)

Infekční peritonitida koček (FIP) je velmi závažné infekční onemocnění koček. Jak s tím souvisí kočičí koronavirus (FCoV)? Náš článek shrnuje nejdůležitější informace o FIP u koček a vysvětluje, jak můžete svého mazlíčka před následky ochránit.

3 min

Infekce močových cest u koček

I když se naše domácí kočky podobají psychicky i fyzicky svým divokým předkům, prostředí, v němž žijí, se v průběhu společného soužití s člověkem změnilo. Podáváním hotové stravy, cílenou selekcí v oblasti chovu koček a různými infekcemi došlo k tomu, že naše kočky trpí nemocemi, které jsou ve světě divokých šelem neznámé. Mezi tyto onemocnění patří i infekce močových cest.

3 min

Jak určit pohlaví u kotěte

Rozdíly mezi genitáliemi samce a samice jsou u koťat mnohem méně zřetelné. Než je tomu u dospělého jedince. Dokonce i experti, jako jsou veterináři, se někdy při určování pohlaví spletou. V tomto článku vám přiblížíme, jak poznáte, jestli máte doma malého kocourka nebo kočičku.

4 min

Jak vidí kočka?

Majitelé venku žijících koček tu situaci dobře znají – jejich šelma vrací z noční toulky s chycenou myší. Jak vidí kočka, že je schopna lovit i ve tmě? Jak funguje kočičí zrak? Vidí kočky barevně, nebo jsou barvoslepé? Přečtěte si, jak vidí kočky svět a jakou strukturu mají jejich oči. Dáme vám také tipy pro případ, ze máte doma kočku se špatným zrakem.

4 min

Jedovaté rostliny pro kočky

Vaše zahrada rozkvétá do nejnádhernějších barev a vaše kočka s radostí okusuje zahradní rostliny. Jakkoli se tato scenérie může zdát krásná, může být životu nebezpečná. Ne každá rostlina je pro vaši kočku zdravá! Přečtěte si vše o důležitém tématu „Jedovaté rostliny pro kočky“.

4 min

Kastrace domácích mazlíčků – kastrovat či nikoli?

Existuje mnoho argumentů, které Vás mohou naklonit na stranu zastánců kastrace, stejně jako existuje dost protiargumentů, které Vás mohou od tohoto chirurgického zákroku odradit. To, zda se pro kastraci zvířete rozhodnete či nikoli, závisí na druhu chovaného zvířete a také podmínkách, v nichž ho chováte.

7 min

Kastrace kočky: vše, co potřebujete vědět

Sotva najdete na světě něco roztomilejšího než koťátka. Ale bohužel ne všechna koťata najdou pěkný domov. Když se kočky nekontrolovaně rozmnožují, je jejich potomkům prakticky předurčen bídný život. Kastrace kočky je způsob, jak předejít zbytečnému utrpení. Shrnuli jsme pro Vás, jak kastrace probíhá, co je třeba zvážit a jak se od ní liší sterilizace.

3 min

Když se kočka mrouská

Cyklus vývoje vajíčka se u koček zásadně liší od člověka. Mnohé fáze jsou proto trochu nesrozumitelné. Nevíme, jak se máme chovat ani jak máme kočce pomoci. K tomu patří i doba připravenosti na oplodnění, tedy mrouskání. Když se kočka mrouská, můžete si všimnout různých typických rysů v jejím chování.

4 min

Kočičí mor (panleukopénie, FPV)

Kočičí mor, známý také jako panleukopénie, kočičí parvovirus nebo kočičí psinka, je nebezpečné infekční onemocnění. Spouštěčem je kočičí parvovirus (FPV), který je u koček rozšířený. Protože bez léčby je toto vysoce nakažlivé onemocnění koček obvykle smrtelné, jsou nesmírně důležitá preventivní opatření. Shrnuli jsme pro Vás nejdůležitější informace o typických příznacích, léčbě a ochraně Vaší kočky před tímto virem.

7 min

Kočičí parazité: jak se zbavit klíšťat a blech

Parazité jsou malí tyrani našich zvířat, kteří se živí jejich krví. Nejenže kočku obtěžují, ale můžou přenášet i řadu nemocí. V následujícím článku se dozvíte všechno, co byste měli vědět o parazitech, kteří ohrožují kočky, především tedy o blechách a klíšťatech.

2 min

Kočičí rýma

Studené a vlhké počasí, bláto a kolísání teploty, to vše testuje imunitu jak koček, tak člověka. S nachlazením má mnoho majitelů koček osobní zkušenost.

2 min

Kočičí sluch

Kočky slyší velmi citlivě. Je to smysl, který používají k lovu. Jelikož kočičí kořist mezi sebou komunikuje ve vysokých ale velmi tichých zvucích, má sluch velký význam pro naše tygříky.

3 min

Kočka kýchá: proč a co dělat?

Stejně jako my lidé, i naše kočky čas od času kýchají. Na rozdíl od nás je však nachlazení u koček poměrně vzácné. V následujícím článku se dočtete o důvodech, proč kočka kýchá a kdy je vhodné navštívit veterináře.

6 min

Koronavirus u koček

Koronaviry se vyskytují nejen u majitelů zvířat, ale také u našich chlupatých čtyřnohých přátel. Na rozdíl od nynějšího nového lidského koronaviru jsou kočičí koronaviry (FCoV) u koček známy již mnoho let. Patří k nim Feline Enterale Coronavirus (FECV) a mnohem lépe známý virus infekční peritonitidy koček (FIPV). Ta způsobuje fatální infekční peritonitidu koček (FIP), která u postižených koček vede k zánětu pobřišnice a k nahromadění tekutiny v břišní dutině. Lidé, zejména lidé s oslabenou imunitou, jako jsou senioři a nemocní, trpí chřipkovými příznaky.

4 min

Kožní nemoci koček a problémy se srstí

Hedvábná měkká kočičí srst je nejen krásná na pohled a příjemná na dotek. Srst i pokožka plní důležitou ochrannou funkci! Okamžitě poznáte, pokud něco není v pořádku. Pokud nejsou metabolické procesy u kočky v rovnováze, projeví se kožní nemoci koček.

10 min

Má moje kočka nadváhu? Příčiny a následky

Téměř každá druhá kočka má nadváhu. Nadváha a obezita u koček je vážná záležitost. Obojí nejen zhoršuje kvalitu a délku života koček, ale také zvyšuje riziko onemocnění, jako je cukrovka nebo bolesti kloubů. Zde se dozvíte, jak zjistit, zda má Vaše kočka nadváhu.

3 min

Můžeme koupat kočky?

Většina psů je pravidelně sprchována nebo jsou v psím salónu řádně umytí. Jak ale vypadá péče o srst u kočky? Měli bychom nebo musíme kočku mýt?

4 min

Nechutenství u koček

Ztráta chuti k jídlu se v lékařském žargonu nazývá také anorexie nebo nechutenství. Jedná se o patologicky snížený příjem potravy, který může být způsoben různými příčinami. Tento termín však musí být odlišen od tzv. pseudoanorexie. Tento stav popisuje existující pocit hladu při současně zhoršeném příjmu potravy (např. kvůli zranění čelisti nebo obtížnému polykání).

4 min

Neprůchodnost střev u koček

Neprůchodnost střev u koček může způsobit řadu příznaků. Proto není tak snadné tuto nemoc rozpoznat. Jaké jsou příznaky střevní obstrukce u koček, jaké jsou příčiny a jak lze nejlépe Vaši kočku léčit.

5 min

Očkování koček

Aby Váš milovaný tygřík zůstal zdravý a dožil se co nejvyššího věku, je vhodné ho nechat naočkovat. V opačném případě může kočka onemocnět závažnými nemocemi, z nichž si může odnést trvalé následky nebo v horším případě mohou vést ke smrti zvířete.

4 min

Odčervení koček: jak často odčervovat kočku?

Červi jsou pro kočky a jejich majitele nepříjemnou záležitostí. Problém se týká především venkovních koček. Parazity se však mohou nakazit i kočky žijící doma. Kdy je odčervení koček nezbytné? Jak často je třeba kočku odčervovat? To a více se dočtete v našem průvodci.

6 min

Odčervování koťat

Červi napadají koťata poměrně často. Pokud zůstane problém neřešen, může vyústit v závažná onemocnění. Naštěstí je možné parazity poměrně snadno porazit, jakmile je problém odhalen. Nechejte proto své mazlivé tygříky 3 týdny po narození odčervit a celou akci opakujte každé 3-4 týdny (zde se jedná samozřejmě jen o doporučení). Pouze veterinář totiž může rozhodnout, v jakých časových rozestupech by kúra měla být opakována. Především v útulcích je nutné často podávat přípravky na odčervení, neboť zvířata přicházejí do útulku většinou ve velmi špatném stavu.

4 min

Pankreatitida (zánět slinivky břišní) u koček

Ve slinivce břišní se produkují, ukládají a uvolňují trávicí enzymy. Tyto trávicí enzymy však mohou napadat i samotný orgán. Výsledkem je těžký zánět slinivky břišní (pankreatitida) u kočky. Přečtěte si následující článek, kde najdete vše, co o zánětu slinivky břišní potřebujete vědět.

4 min

Paraziti u koček – červi

Červy jsou opravdu nepříjemnou a ošklivou kapitolou v životě koček i jejich chovatelů. Nicméně s nimi přijde do styku většina chovatelů – především pokud se vaše kočka pohybuje i ve venkovních prostorách. Avšak i kočky žijící pouze doma mohou být těmito parazity infikovány, a to skrze potravu, která nebyla dostatečně omytá.

2 min

Péče o koťata

Dokud koťata sají mateřské mléko, jsou chráněny v něm obsaženými protilátkami vůči infekcím. Teprve až když od 6.týdne života začínají jíst pevnou stravu, bere tato ochrana za své. Proto se včas zamyslete nad péčí, kterou je třeba koťatům v tomto období poskytnout.

4 min

Pozdní věk kočky: jak rozpoznat příznaky stáří

Dělá Vám starosti, že Vaše stárnoucí kočka již neslyší na své jméno? Nebo se divíte, proč nemůže najít misku s krmivem? Vysvětlíme Vám, jak včas rozpoznáte pozdní věk kočky. S ohledem na stáří kočky můžete Vašemu tygříkovi umožnit vést dlouhý a zdravý život.

6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.

5 min

Průjem u koček

Průjem (diarrhoea) je jistě jedním z nejčastějších příznaků onemocnění, se kterým se majitelé koček setkávají. Co ale může způsobit průjem u koček a kdy byste se měli začít obávat? V tomto článku jsme pro vás shrnuli nejdůležitější informace.

4 min

Průjem u koťat

Při nastěhování nového koťátka do domu začíná čas plný emocí – pro obě strany. Ať už jste chovatelem již dlouho, nebo jste v celém procesu nováčkem, vždy se jedná o období plné změn. Koťátku musíte věnovat zvláštní pozornost. Užívejte si každou minutu, protože mláďata rostou velmi rychle. Podobně jako malé děti musejí i koťata absolvovat pravidelné prohlídky u veterináře, tato péče je nezbytně nutná. Prohlídka kočky by měla probíhat aspoň jednou ročně, nicméně u koťátek je žádoucí, aby návštěvy byly častější, aby mu mohla být aplikována očkování proti běžným infekčním chorobám. Občas je však potřeba s kotětem zajít k veterináři i kvůli „běžným dětským“ nemocem či symptomům nemoci, ke kterým patří i chovateli podceňovaný průjem. Pokud na průjem trpí koťátko, neměli byste návštěvu veterinární ordinace odkládat.

2 min

První návštěva veterináře

Bývá pravidlem, že se prvních 6 týdnů o koťata výhradně stará kočka. Koťata dostávají protilátky v mateřském mléce a tak jsou chráněny proti infekcím. Pokud však kotě onemocní, je nutné neodkladně návštívit veterináře, protože mu rychle můžou selhat životní funkce.

3 min

Rození koťat

Rození koťat je zcela speciální zážitek, který žádný z chovatelů nechce promeškat. Člověk jako takový při normálním průběhu nemá žádnou činnost. Matka kočka přivádí na svět své mladé tak, jako kdyby celý život nedělala nic jiného. Jediné, čím můžete kočce při tomto procesu pomoci, je příjemně k ní hovořit a v případě, že by nastaly komplikace, tak zavolat veterináře.

4 min

Selhání ledvin u koček

Ve stáří kočky trpí tzv. chronickým onemocněním ledvin (chronic kidney didease, CKD), někdy označovaným jako chronická renální insuficience. Jedná se o dlouhodobé poškození ledvin, konkrétně o sníženou schopnost koncentrace. Nemoc postupuje a poškození je nenapravitelné. Kočka vykazuje příznaky teprve až po několika měsících od určitého stupně poškození ledvin. Zvracení, únava nebo život ohrožující nerovnováha elektrolytů jsou příznaky selhání ledvin u koček. Níže se dočtete vše, co o tomto onemocnění potřebujete vědět.

2 min

Správná domácí lékárnička pro kočky

Život s člověkem je pro zvířata opravdu pohodlný a obvykle bez většího nebezpečí, ale může dojít ke zranění nebo drobnému poranění. Se správnou výbavou lékárničky páníček rychle svého mazlíčka ošetří nebo mu alespoň poskytne první pomoc!

5 min

Toxoplazmóza – příznaky a prevence

Kočka a dítě – jde to dohromady? Očekáváte-li v nejbližší době přírůstek v rodině, pravděpodobně si kladete tuto otázku. Stejně tak, jako si ji kladlo mnoho chovatelů před Vámi. Budoucí rodiče si dělají starosti především s ohledem na jednu známou kočičí nemoc a tou je toxoplazmóza.

4 min

Trávící obtíže u koček

Strava našich domácích koček se jen málokdy blíží té, kterou se živí jejich volně žijící příbuzní. Proto je změna jídelníčku od dob, co kočka žije s člověkem, často důvodem znovu se objevujících potíží s trávením potravy. Ovšem i různá onemocnění, otrava nebo jiné potíže mohou mít stejné projevy jako trávící obtíže, tedy průjem, zvracení a zácpu!

3 min

Trichobezoáry u koček

Trichobezoáry u koček nejsou ničím neobvyklým. Ve většině případů se jedná o neškodné smotky chlupů. Nejčastěji se objevují na jaře, když se mění srst. Bezoáry se častěji vyskytují u dlouhosrstých plemen. Ačkoliv se tyto smotky chlupů vyskytují poměrně často, jen ve vzácných případech mohou být pro Vaši kočku nebezpečné.

4 min

Úpal u koček: jaké jsou příznaky a co dělat?

Slunná obloha a vysoké teploty – tak si většina z nás představuje ideální léto.  Zatímco my si dopřáváme chladné nápoje a osvěžení ve studené vodě, našim kočkám může letní horko nemile zavařit na vážné zdravotní problémy. Zvláště úpal může být i životu nebezpečný. Vysvětlíme Vám, jak včas rozpoznat úpal u koček a jak nejlépe Vaší kočce pomoci.

3 min

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

2 min

Zábava pro kočky: inteligentní hračky a jiné

Kočky jsou pro mnoho lidí žijící plyšáčci: jsou měkké, milují lidskou blízkost a nechají se rády rozmazlovat.  Na co ale mnozí chovatelé koček zapomínají: Váš mazlíček je pořád dravé zvíře. Se životem na gauči bude jen zřídka kdy spokojený a bude ho naplňovat.

4 min

Zánět spojivek u koček

Zánět spojivek u koček (konjunktivitida) je velmi běžné onemocnění. Může být způsobené celou řadou příčin. Nejedná se tedy o samotné onemocnění, ale o příznak. Může být postiženo každé plemeno v jakémkoli věku. Mladé kočky onemocní spíše kočičí rýmou. Starší kočky bývají častěji postiženy alergickou konjunktivitidou. Konjunktivitida u koček může být tedy doprovázena i dalšími příznaky, které ovlivňují léčbu a prognózu.

4 min

Zdravý pohybový aparát vaší kočky

Zdravé kosti a klouby jsou základem pro malé lovce, mezi něž patří i kočky. To se zdá být samozřejmostí, avšak opak je pravdou a za potížemi s klouby nestojí vždy jen stáří nebo zranění, nýbrž i nedostatečný přísun živin nebo onemocnění, která mohou být vyvolána nachlazením a mohou Vašeho miláčka dlouhodobě zatížit.

4 min

Zvracení u koček

Většina koček během svého života někdy zvrací. Bohužel za zvracení koček nejsou zodpovědné pouze neškodné chlupové kuličky. Někdy jsou za tím i závažná onemocnění. Přečtěte si následující článek a zjistěte více o zvracení u koček..

Často nám naši kočičí mazlíčci dají najevo, že jsou nemocní, až když je to opravdu vážné. Indicií onemocnění vyžadujícího léčbu může být, pokud kočka ztratí chuť k jídlu. Existují však výjimky: Například psi nebo také králíci nechtějí jíst, když mají bolesti zubů, u kočky tomu tak ale většinou není.
Kočku lze označit za zdravou, pokud je schopna vést typický kočičí život bez jakýchkoliv bolestí a konzumace léků.

Doporučujeme kočku pečlivě pozorovat a absolvovat pravidelná vyšetření u veterináře.

U kočky, která žije volně venku, máte jen omezené možnosti, jak zkontrolovat její zdravotní stav. Koneckonců, trus a moč můžete zkontrolovat pouze tehdy, když kočka navštíví kočičí toaletu. Pokud koná potřebu výhradně v přírodě, nemáte žádnou šanci toto zdravotní kritérium posoudit.

Dbejte na to, aby stolice vyjmutá z kočičí toalety pro veterinární vyšetření obsahovala co nejméně steliva. Pokud kočka očividně trpí a necítí se dobře, navštivte veterináře okamžitě. Uvědomte si, že rady či zdánlivě odborné texty z internetu nemohou nahradit vyšetření odborníkem.

Jaká jsou typická onemocnění koček?

Červi: Napadení červy je u volně žijících koček poměrně časté. Z tohoto důvodu se doporučuje provádět pravidelná odčervení. Napadení parazity se může projevit průjmem, střapatou srstí, za určitých okolností může vést také k vyčerpání a dehydrataci a k celkově šaptnému zdravotnímu stavu. Při obzvláště závažném průběhu může dojít i ke střevní obstrukci nebo peritonitidě. Naštěstí lze při vyšetření stolice zřetelně idetifikovat vajíčka parazitů.
Napadení červy lze léčit odčervovacími přípravky.

Chlamydie: Patogen chlamydophila felis infikuje oční spojivku. V důsledku toho se infekce projevuje zánětem spojivek (konjunktivitida). Výrazným příznakem je slzení oka, po několika dnech může být zasaženo i druhé oko. Při závažném průběhu nemoci může dojít k výraznému poškození oka. Dalšími příznaky mohou být nachlazení a horečka.
Nejčastěji toto onemocnění postihuje kočky ve věku pěti týdnů a devíti měsíců. K přenosu dochází přímým kontaktem s očním sekretem postižené kočky. Může dojít také k přenosu na člověka.

Parazita lze detekovat spojivkovým stěrem. Pokud kočka není očkována, může podezření na toto onemocnění potvrdit tvorba protilátek.
Základem léčby jsou vhodná antibiotika. Léčba trvá zhruba čtyři týdny.
Za určitých podmínek, které posoudí veterinář, může být doporučena vakcína proti chlamydiím. Ta přichází v úvahu pouze pokud je kočka vystavena zvýšenému riziku infekce, například v útulku.

Toxoplasmóza: infekce toxoplasmou (toxoplasma gondii)
se nazývá toxoplasmóza. Toxoplasmy jsou jednobuněčné mikroorganismy. Tento parazit je roršířen po celém světě a kromě koček postihuje také rysy, oceloty a pumy. K přenosu dochází trusem napadených koček nebo infikovanou kořistí jako jsou myši a ptáci. U volně žijících koček je riziko infekce mnohem vyšší než u koček žijících výhradně v bytě.
Zjevnými příznaky nemoci jsou ztráta chuti k jídlu, ztráta hmotnosti, letargie, respirační potíže, horečka, zvracení, průjem, neurologické deficity a záněty svalového systému. Veterinář určí, zda je Vaše kočka infikovaná. Po jediné infekci se často stává, že má kočka v krvi vytvořené protilátky.
Veterinář určí pomocí krevního testu, zda je kočka infikována toxoplasmou. Každé dva týdny provede také vyšetření stolice.
Při léčbě se používají antibiotika a antiparazitika.

Vzteklina: Je způsobena virem a je rozšířena po celém světě. Nakazit se kočka může, pokud jí pokouše zvíře nakažené vzteklinou, ale také kontaktem, např. olizováním nebo škrábáním. Parazit pronikne do těla kočky slinami skrz rány nebo sliznici, kde nalezne cestu do mozku prostřednictvím nervových traktů. Tam se virus rozmnoží.

Odtud se pak rozšíří po celém těle a dostane se mimo jiné do slinných žláz. K přenosu dochází pokousáním. Ne všechna zvířata nakažená vzteklinou napadají ostatní zvířata, naopak jsou nápadně krotká. Může trvat až 200 dnů, než se projeví první příznaky.
Přibližně dva až sedm týdnů po nakažení se projeví příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu, bolest hlavy, závratě, zvracení, bolest v krku a horečka. Doprovázeny mohou být neklidem a úzkostí, stejně jako strachem z vody. Celková nadměrná citlivost se projevuje zvýšeným slzením, nadměrným pocením a rozšířenými zornicemi. Sliny odkapávájí z úst, aby nedocházelo k polykání a s tím spojeným křečím. Poté se objevují záchvaty.
Po třech až pěti dnech dochází k úmrtí zvířete. Prokazatelně může být nemoc zjištěna až u mrtvého zvířete. Prevencí proti vzteklině je vakcinace. Po základní imunizaci je nutné přeočkování po třech letech. Doporučujeme vakcinaci u všech volně žijících koček.

Co mohu udělat pro zdraví mé kočky?

Jako majitel kočky můžete udělat mnohé pro zdraví svého milovaného kočičího mazlíčka. Samozřejmě se může stát, že kočka někdy onemocní. Je však důležité poradit se s veterinářem, pokud máte jakékoli pochybnosti, protože kočky, jak jsme již popsali, mají tendenci onemocnění skrývat. Toto chování je instinktivní, protože ve volné přírodě je pro kočku nebezpečné ukázat slabost a stát se tak snadnou kořistí.

Doporučujeme také smysluplné očkování. Veterinární lékař může rozhodnout na základě několika parametrů, které vakcíny jsou pro Vaší kočku vhodné. Nicméně, Vy, jako majitel/ka kočky byste měli být také dobře informováni o tom, jaká očkování jsou nezbytná a v jakém intervalu je nutné je provádět.

Pro očkování platí určité hranice: Pouze tolik, kolik je nutné a pokud možno, co nejméně. Vakcína nezaručuje 100% ochranu proti nemoci. Užitečnost očkování je však mnohem vyšší než riziko spojené s tímto očkováním.

Také pravidelné odčervování je nezbytné, protže napadení červy může být nebezpečné nejen pro kočku, ale také pro člověka, pokud má oslabený imunitní systém. Totéž platí pro děti.

Velmi ceněná jsou také homeopatika. S jejich pomocí je možné udělat mnoho pozitivního. Uvědomte si však, že účinek homeopatických vakcín nebyl nikdy důkladně testován a prokázán. Doporučujeme proto pokračovat v léčbě konvenčním způsobem.